Akyazı: Başörtüsü yasağını kabul etmeyeceğiz!

Akyazı Başörtüsüne Özgürlük Platformu’nun düzenlemiş olduğu başörtüsüne özgürlük eylemi 112. Haftasına girdi. Basın açıklamasını platform adına Burhan Çimşit okudu.Basın açıklamasının tam metni:

Ülkemiz yeni bir yerel seçime girerken maalesef yaşanan üzücü bir kaza sonucu BBP Genel Başkanı ve beraberindeki partililer hayatını kaybetmiştir. Sayın Yazıcıoğlu ve arkadaşlarına Allahtan rahmet, yakınları ve sevenlerine başsağlığı diliyoruz.

Gündemin en önemli konularından bir diğeri yine başörtüsü konusudur. Yüksek Seçim Kurulu sandık görevlilerinin kılık kıyafetleri ile ilgili bir karar alarak başörtülü görevlilerin sandık müşahidi olamayacağına hükmetmiştir.

Bu karar insan haklarının temel hükümlerine tamamen aykırılık teşkil etmektedir. Seçime gölge düşürecek bu tür yasaklar hiçbir şekilde kabul edilemez. Mazlumder olarak seçim sırasında yaşanabilecek engellemeler ve yasaklara karşı gereken tedbiri alacak ve çıkabilecek sorunları yerinde tesbit etmek ve tutanaklarla kayda geçirmek için genel merkez ve bütün şubelerimizde olduğu gibi Akyazı’da da görev başında olacağız.Bu yanlış ve ayrımcı kararın muhalif ve adil pratiklerle bozulması ise en büyük temennimizdir.

Başörtülü kadınlara sadece “seçme hakkı” veren seçilme hakkının önünde en büyük engel olan kılık kıyafete yönelik ayrımcı tutumun sandık müşahidliğine kadar ilerletilmesini endişe verici bir tutum olarak değerlendiriyor, bu ve bunun gibi hukuksuz tutumların sonuna kadar takipçisi olacağımızı bir kere daha deklare ediyoruz.

Gelecek hafta cumartesi günü 12.30’da buluşmak üzere Allaha emanet olun.

 

Bir cevap yazın