AK Partili vekiller neler diyorlar böyle?

İslahiye’deki başörtülü adayın seçilmesi beraberinde ilginç gelişmelere yol açıyor. Bunlardan biri Star yazarı Şamil Tayyar’ın AK Partililerin başörtülü adaya itirazına ilişkindi. Merkez medyadan gelse ciddi şüpheler doğuracak haber, muhafazakar medyadan gelince ister istemez ilginç bir durum yarattı. Gerçi Mehmet Uludağ, seçim sürecinde yollarını ayırdığı AK Parti’nin, eşi başörtülü olduğu için aday olamayacağına ilişkin İlçe Seçim Kurulu’na şikâyette bulunduğu iddialarına şu yanıtı verdi: “”İlçe Seçim Kurulu’na bu şekilde, sözlü müracaat edildiğini söylediler. Ama eşim başı açık resim verdiği için, bu istekleri kabul edilmemiş. Bana, AKP’lilerin başörtüsüyle ilgili bu şikâyetinin basına, kamuoyuna duyurulmaması konusunda telkinde bulunuldu. Ben de ‘Benim bire bir şahit olduğum bir konu değil. Bunu çok etik bulmuyorum. Onun için böyle bir teşebbüste bulunmam’ dedim. Yani bire bir yazılı belge olmadığı için etik bulmadım ve işin üzerine gitmedim.”

Diğer ilginç durum ise AK Partili bazı vekillerin konuyu ele alış tarzıydı. Milliyet’e demek veren AK Parti Gaziantep vekili Mehmet Erdoğan “Böyle bir başvuruyu demokratik haklar ve demokrasi açısından doğru bulmuyorum. Demokratik katılıma saygılı olmak gerekir. Başörtülü seçilen bir kadına, başörtüsü için itiraz edilmemeli. Makama girince belki açacaktır.” derken, adeta başörtüsü yasağı sıradan bir vakaymış ve makam için kolaylıkla vazgeçilebilecek bir emirmiş gibi konuşuyor.

“Kamusal alan da açarlar”
Karaman vekili Mevlüt Akgün’ün de Erdoğan’dan geri kalır bir tarafı yok. Şöyle demiş Erdoğan: “Yanlış olmuş. Bizim ilde de başörtülü arkadaşlarımız meclis üyeliği için aday oldu. Kazanırlarsa toplantılara başını açarak girecekler. Yani, başını açmak kaydıyla da seçilebilirler. Kamusal alanda açarlar özel hayatlarında da kimse karışamaz. CHP’nin de başörtülü adayı vardı, ancak çalışırken açacaktı. Bu nedenle itiraz edilmemesi gerekirdi.” Başörtülü bir adayın şikayet edilmesine ilişkin tavrı iyi hoş ama “Bizim ilde de başörtülü arkadaşlarımız meclis üyeliği için aday oldu. Kazanırlarsa toplantılara başını açarak girecekler.” demek de ne oluyor? Kamusal alan yalanını tekrarlamak AK Partili vekillere mi düştü? ” Kamusal alanda açarlar özel hayatlarında da kimse karışamaz.” yaklaşımını benimseyen vekiller, temel hak ve özgürlükler konusunda hangi sahici çözümler üretebilir ki?

Tekil örnekleri genellemek doğru değil lakin bu konuda AK Partili vekillerin tekil yaklaşımlarının toplamından hiç de iç açıcı bir sonuç çıkmadığı ortada… Merkeze yerleştikçe, egemenlerine benzeyenler, giderek halktan uzaklaşıyor. Artık istedikleri kadar makam ve mevkinin geçiciliğinden bahsetsinler; durum yeterince açık değil mi?

Platform Haber

 

2 comments

  • s.a
    suna dikkat etmenizi ozellikle istirham ediyorum. AKP nin bir muhafazarak bir islami kimligi oldugunu dile getiren kisilerin asilda neye hizmet ettiklerini acik acik gormelerini istiyorum. Bu mudur muslumanlik biz bas ortusu icin yillardir eylemler basin aciklamalari yapalim bu konuda bir cogumuzun gelecegi ile ilgili bazi engellemeleri olsun sen kalk bir müslüman millet vekili ve basbakan deki ” yahu ise baslayinca acmak kaydiyla aday olabilir” bu ne terbiyesizlik bune alcaklik sizin muslumanliginiz makama oturana kadarmi.
    gerçekten yazıklar olsun, bunlari destekleyenlerede yazıklar olsun sen kalk bas ortusune ozgurlukde maduriyet belirt cigirtkanlik yap sonra git bu kafalari destekle. EEEE Rabbim demiyormu Kur’ani kerimde ” siz nasil idare edilmeyi isterseniz ben sizin basiniza oyle idareciler getiririm” bu millet buna mustehak, Ceddimin kanlari ile kurulan meclis yol gecen hani oldu terorizmin butun liderleri o meclisde konusur oldu yarin APO yuda konustururlarsa sasirmayin. Benden Demesi.

  • AK parti Allahın hükmüyle kulların hükmünü teraziye koyunca, dünya tanrılarının kefesinin ağır bastığı ortaya çıkıyor.Peki hiç merak etmiyormu bu yüzle Allahın huzuruna çıkarlarsa, kendi terazileri nasıl olacak ve Allahın azbından yaranmaya kalktıkları o yasakçılar mı kendilerini kurtaracak.

Bir cevap yazın