Başörtülü diye otobüsten indirildi

Danimarka’nın güneyindeki Arhus kentinde bir otobüs şöförü, Müslüman bayan yolcunun başörtüsünü “maske” olarak değerlendirdi ve kadını “otobüslerde maske takmak yasaktır” bahanesiyle araçtan indirdi. Odense kentinde yaşanan başka bir olayda ise; aylık abonman kartını kullanan Somali asıllı bir kadın, başörtüsüyle birlikte taktığı peçe yüzünden otobüse binemedi. Şöför, kadının yüzünün görülmediğini ve kimliğinin tespit edilemediğini öne sürdü. Yaşanan bu olaylardan sonra Danimarka’da başörtüsü ve peçe tartışması çıktı. Arhus’taki olay, Vilby semtindeki 107 numaralı Skanderborgvej otobüsünde gerçekleşti. Geçtiğimiz pazartesi günü öğleden sonra ailesiyle birlikte otobüse binmek isteyen Houria Nouioua isimli kadın, otobüs şoförünün engelline takıldı. Kocasının ve çocukların otobüse binebileceğini ancak kendisinin maske taktığı için otobüse binemeyeceğini söyleyen şoför, kadının itirazlarına rağmen otobüse binmesine izin vermedi. “Başörtüsünü çıkarmadığı sürece yoluma devam etmem, çünkü maskeli yolcuların binmesi yasak” diyen Arriva şirketine bağlı şoför, kadının 15 dakika boyunca devam eden itirazlarına rağmen araca binmesine müsaade etmedi.

Odense’de yaşanan olayda ise Amina Farah Suleyman adındaki Somali asıllı bir kadın otobüse binmek istedi. Şoför, kadının aylık abonman kartını kontrol ettikten sonra “kim olduğunu göremiyorum” diyerek kadının otobüsten inmesini istedi. Farah Suleyman son birkaç ay içerisinde dört kez benzer olaylarla karşılaştığını ifade ediyor. Yaşanan bu olaydan sonra otobüse binen kişilerin peçe takmasının yasal olup olmadığı tartışılmaya başlandı. Kurallara göre aylık kart kullanan kişilerin kimliklerinin belirlenebilmesi gerekiyor. Bunu vurgulayan bazı siyasiler bu konuda yeni bir düzenleme yapılması gerektiğini savunuyorlar.

Utanç verici
Yayınladığı basın açıklamasında Arhus’ta yaşanan olayı “utanç verici” olarak değerlendiren Danimarka Müslümanlar Ortak Konseyi (MFR), siyasilerin bu konuda gerekli adımları bir an önce atacaklarını umut ettiklerini belirttiler. Arhus’ta ki olayı ayrımcılık olarak değerlendiren Liberal Parti politika sözcüsü Noise Inger Berg, “Bir kadının başörtüsü dolayısıyla otobüsten indirilmesi emsali görülmemiş bir olay. Bu olayı şiddetle kınıyorum” dedi. Danimarka Halk Partisi Arhus gençlik kolları başkanı Anders Vistisen ise, şoförün davranışını doğru bir hareket olarak değerlendirdi.

Kaynak: Haber Vaktim

 

Bir cevap yazın