SP’li başkan başörtülü üyeyi uyardı

Başörtüsü yasağı her geçen gün daha kötü bir yöne doğru ilerliyor. Başörtüsü Platformları, her Cumartesi yaptıkları eylemlerle soruna karşı eylem ve sorumluluk çağrısı yaparken; siyasi parti mensuplarının yasağı kanıksayan bir tavır içinde davranmaları süreci daha da zorlaştırıyor. Özellikle muhafazakâr partilerin tavırları şaşırtıyor. Bir süre önce İslahiye’de AK Parti’nin başörtülü adayı şikayet ettiği iddiaları gündeme gelmişti, şimdi de Düzce’nin Cumayeri ilçesinde Belediye Meclis toplantısı öncesi, Saadet Partisi’nden Belediye Başkanı seçilen Yakup Keleş’in, AK Parti’den Belediye Meclisi’ne seçilen Türkan Yağmur’u başörtülü olduğu gerekçesiyle yazılı bir metinle uyardığı ortaya çıktı. Yağmur, geçen dönem de bu şekilde meclis üyesi olarak görev yaptığını belirterek, itirazda bulundu.

Saadet Partisi’nden Cumayeri Belediye Başkanı Yakup Keleş, AK Partili meclis üyesinin itirazı ile ilgili olarak bir açıklama yaptı. Keleş, “Bunu bir sorun olarak algılamamak lazım. Ben sadece iç tüzük gereği başörtülü olarak meclis toplantılarına girilemeyeceğini yazılı bir metinle kendisine gönderdim. O da geçmiş dönemde böyle bir sorun olmadığını söyledi. Ben sadece yasa gereği tebliği etmek zorundaydım. Bu aslında bir sorun değil.” dedi. AK Partili Cumayeri Belediyesi Meclis üyesi Türkan Yağmur ise “Uyarının yasa gereği olduğunu bilmiyordum. Şu an için bir sorun yok. Başörtümle toplantılara girebiliyorum.” açıklamasında bulundu.

Platform Haber

One thought on “SP’li başkan başörtülü üyeyi uyardı

  • Biri aday başörtülü diye şikayet eder, biri meclis üyesi diye almaz.Neymiş tüzük varmış,
    Tut birini vur diğerine, neymiş ? kanunlara göre o meclis üyelerinin sokakta fötersiz dolaşmasıda yasak.Merak ettim kılık kıyafet kanununa göre fötersiz dolaşmak suç, başkan neden bu konuda meclis üyelerini uyarmıyor, emirler sadece müslümana mı geçerli !.

Bir cevap yazın