Akyazı: Başörtülü adaylar korkutuluyor

Akyazı Başörtüsüne Özgürlük Platformu tarafından düzenlenen başörtüsüne özgürlük eylemi 114. haftasına girdi. Basın açıklamasını platform adına Mahmut Alemdar okudu.

Basın açıklamasının tam metni:

Yerel seçimlerin ardından Türkiye’nin mevcut siyasi ve sosyal sorunları yeniden tartışılmaya başlandı. Hukuk dışı yapılanmalar ve Ergenekon davası ile gündeme gelen devlet içindeki çeteleşme faaliyetlerinin Kıbrıs’ta siyasi hayata nasıl müdahale etmeye çalıştığını görmekteyiz. Diğer yandan Güneydoğu’da yaşanan faili meçhul cinayetlerin aydınlatılması için başlatılan kazılarla karanlık bir dönemin aydınlatılmasını umutla beklemekteyiz. Ayrıca görevlerini kötüye kullanan ve darbe planları yaptıkları ortaya çıkan üst düzey komutanlar ve askeri yetkililerin biran önce hukuk önünde hesap vermelerini beklemekteyiz.

Seçimler bir kez daha göstermiştir ki özellikle siyasi partilerin gösterdiği başörtülü kadın aday sayısı yok denecek kadar az sayıda olduğu gibi seçim sonucunda başarılı olan başörtülü adaylar da kamusal alan bahanesiyle yasaklarla korkutulmaktadır.

Gaziantep İslâhiye İlçesinde belediye başkanlığını kazanan kadın adayın görevini başörtülü olarak yapamayacağını iddia eden yasakçı çevreler kampanya başlatmıştır. Bu tür özgürlük karşıtı politikalar malum çevreler tarafından halen devam ettirilmektedir.

Yine Antalya Akseki’de meclis üyeliğine seçilen başörtülü aday benzer baskılar sonucu istifa etmek zorunda bırakılmıştır.

Sözüm ona her yurttaşın özgürce seçme ve seçilme hakkına sahip olduğu yasalarla güvence altına alınmış ise de uygulamada inanç özgürlüğü doğrultusunda seçilme hakkını kullanmak isteyen insanlarımız ayrımcılığa uğramakta, siyasetten dışlanmaktadır.

Akyazı Başörtüsüne Özgürlük Platformu olarak başörtülü kadınlarımızın maruz kaldığı ayrımcılık, baskı ve engellemeleri kınıyor, keyfi ve hukuk dışı yöntemlerle insanlarımız arasında bölücülük yapanlar hakkında yetkili makamların harekete geçmesini istiyoruz.

 

Bir cevap yazın