Öğretmenlere başörtüsü özgürlüğü talebi

Baden-Württemberg İslâm Toplumu’ndan avukat Ayşe Akpınar, Stuttgart kentinde yaptığı açıklamada, ilgili yasanın, okullarda dinî kıyafetleri yasakladığı, ancak Hıristiyan geleneklerinin uygulanmasına yönelik bazı özel kurallar öngördüğü için Müslüman kadınlara karşı sadece inançlarından dolayı ayrımcılık içerdiğini söyledi. Yasanın diğer bazı alanlara yayılmasını da eleştiren Akpınar, “Meslektaşlarımın çoğu başörtülü bir kadını yanlarında çalıştırmak istemiyor” dedi. Müslümanlar Merkez Konseyinin Baden-Württemberg eyaleti teşkilat başkanı Riad Ghalaini de, okullarda öğretmenler için genel bir başörtü yasağı yerine, olayların tek tek değerlendirilmesi talebinde bulunarak, genel yasak sebebiyle Müslüman kadınların inançları ya da meslekleri arasında bir seçim yapmak zorunda bırakıldıklarını belirtti.

Yasağın getirilmesinin üzerinden 5 yıl geçtiğine işaret ederek, politikacıların söz konusu yasayı gözden geçirmelerini isteyen Ghalaini, bu konuyu yeniden gündeme getirmek amacıyla 13 Mayıs’ta da bir panel düzenleyeceklerini kaydetti.

Baden-Württemberg eyalet meclisi, 1 Nisan 2004 tarihinde bu yönde Almanya çapında aldığı ilk kararla öğretmenlere okullarda başörtüsü takma yasağı getirmişti.

Kaynak: Vakit

 

Bir cevap yazın