Sezer’in rektörleri Ergenekon’dan çıktı

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen Ergenekon Terör Örgütü soruşturmasının 12. dalgasında gözaltına alınan 5 rektör, haklarındaki birçok şaibeye rağmen 10. Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer tarafından göreve getirilmişti. Fatih Hilmioğlu, hakkında çıkan yolsuzluk iddialarına rağmen 2004 yılında İnönü Üniversitesi’nde yapılan seçimlerde 2. sırada yer aldı, ama Sezer tarafından üst üste iki defa rektör olarak atandı. Hilmioğlu, görev süresi içerisinde üniversiteyi 4 trilyon lira zarara uğrattığı iddia edilmişti. Mustafa Balbay’ın ‘darbe günlükleri’nde Fatih Hilmioğlu’nun adı ‘heyecanlı bir darbe savunucusu’ olarak geçiyor.

ADD’li rektör katı yasakçı
Uludağ Üniversitesi eski Rektörü Prof. Dr. Mustafa Abbas Yurtkuran da Sezer tarafından iki defa seçilenlerden. Rektörken ADD yönetim kurulunda görev yapan Yurtkuran, başörtüsü yasağının katı uygulayıcılarından. Yurtkuran’ın ismi Ergenekon iddianamesinde darbe destekçisi olarak anılmıştı.

8 oyla rektör yapılan e. binbaşı
Ergenekon soruşturmasının 12. dalgası kapsamında gözaltına alınıp İstanbul Emniyeti’ne getirilen bir diğer isim ise, Giresun Üniversitesi eski Rektörü Prof. Dr. Osman Metin Öztürk. Öztürk, Sezer tarafından 8 oy almasına rağmen Giresun Üniversitesi Rektörlüğü’ne getirilmişti. Emekli binbaşı olan Öztürk, Ergenekon davası tutuklu sanığı Doğu Perinçek’e yakınlığıyla bilinen Teori dergisinde de yazıyor. Ergenekon iddianamesinde yer alan kayıtlara göre Öztürk, 31 Aralık 2007 tarihinde yaptığı telefon görüşmesinde, emekli Tuğgeneral Veli Küçük’e şöyle diyor: “Komutanım, burası sizin emrinizde ve hizmetinizde. Onu özellikle arz edeyim. Benden ne emredersiniz, her zaman emrinizde hizmetinizdeyim.”

Bernay da yasakçıydı
Ondokuz Mayıs Üniversitesi eski Rektörü Prof. Dr. Ferit Bernay 10. Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer tarafından iki defa üst üste seçilenlerden. Üstelik her iki seçimde de en çok oyu almamasına rağmen. Başörtüsü ile ilgili Anayasa değişikliğini ve YÖK genelgesini hiçe sayan rektörlerden olan Ferit Bernay, “Hukuka aykırı gelmemiz söz konusu olamaz. Türbanlı öğrencilerin üniversiteye girmesi için yapılan değişiklikler yeterli değildir” açıklamasıyla hatırlanıyor. Maliye Bakanlığı, Bernay’ın görevini ihmal ettiği sonucuna varmış, Bütçe Kontrolörü Ali Sezer’in 15 Aralık 2003’te hazırladığı inceleme raporunda, rektör Bernay’ın, Ziraat Fakültesi inşaatında bedeli ödenen malzemelerin kaçırılmasına göz yumduğu belirtilmişti.

Kaynak: Vakit

Bir cevap yazın