AK Parti’den başörtüsü engeli

AK Parti bir kez daha başörtüsüyle imtihan oluyor ve görünen o ki, zillet bünyeyi sarıyor. Trabzon’da son birkaç gündür gündem oluşturan ve Türkiye gündemine de yansıyan olayın bu kez yalanlanacak bir tarafı da herhalde yok. Medyaya yansıyan açıklamalara göre Belediye Meclisi’ne seçildikten sonra meclisin ilk toplantısına başörtüsünü çıkararak katılan ve katip üye seçilen AK Partili avukat Saadet Çoban’ın yerel bir gazeteye “Toplantılara başörtüsüyle girmek istiyorum” açıklamasını yapması AK Parti yönetiminde krize neden olmuş. Çoban, “Başörtümü isteyerek çıkarmadım. Başörtülüyken kendimi daha rahat hissediyorum. Bunu yaparken de kimseye meydan okumuyorum. Avukatlık mesleğimi yaparken başörtümü çıkartıyorum. Buraya seçilmeden önce başörtülü olarak meclise girebileceğimi düşünüyordum. Ama meclisten önce bana başörtümü çıkarmam söylendi. Ben de çıkardım. İnşallah mayıs ayındaki oturumda başörtülü bir şekilde meclisteki yerimi alırım” dedi.

Yasakta yerel genel farketmez

Çoban’ın bu açıklamalarına AK Parti İl Başkanı Muhammet Balta’nın karşılığı sert oldu(!). Balta, yerel gazetelerde yer alan açıklamasında, il yönetimi olarak seçimlerden önce “Belediye Meclisi’ne türbanla girilmeyecek” diye karar aldıklarını ve bu durumu adaylara bildirdiklerini söyledi. İşte Balta’nın yerel gazetelere sunduğu bahanelerin özeti:

1- Tartışma yaratır. Trabzon bu işten zarar görür. Trabzon zarar görmesin diye başını açacaktır.
2- Geçmişte bu tartışmalar çok yapıldı. AK Parti bu sıkıntıları ortadan kaldırmak için çok uğraştı. Artık Türkiye’de gündem değişti. Aynı sıkıntılar Trabzon’da yaşanmasın diye bu kararı aldık.
3- Saadet Hanımla seçimlerden önce bu konuyu konuştuk. Aday olmadan önce, meclise girmeden önce görüştük. Herhangi bir sorun yok.
4- TBMM’ye türbanlı girmekle Belediye Meclisi’ne girmek arasında fark yoktur. Seçilmiş bir milletvekili türbanıyla TBMM’ye giremediği gibi Belediye Meclis Üyesi de giremez. Bu konuda yerel ve genel fark etmez.
5- Biz özgürlüklerin artmasından yanayız.

AK Partili vekili de dayanamamış!

Anlaşılan o ki buram buram yasakçılık kokan bu açıklama AK Parti Trabzon Milletvekili Mustafa Cumur’a da fazla gelmiş. Cumur, Balta’nın bu sözleri nedeniyle özür dilemesi gerektiğini kaydederek, “Belediye meclisine seçilen bir kişi hakkında il yönetiminin bir karar alması veya il başkanının yorumda bulunmasını doğru bulmuyorum. Bu konuda tavır belirlemesi gereken biri varsa o da belediye başkanıdır. Böylesi bir açıklama belediye başkanına karşı da bir haksızlıktır” demiş.

Yasakçılığa tepkiler

Birkaç gündür devam eden tartışmayla ilgili olarak henüz AK Partili yöneticiler “yanlış anlaşıldık” gibi bir bahane ileri sürmüş değiller. Dolayısıyla yalanlanacak bir durum yok demektir. Konuyla ilgili olarak Mazlumder Trabzon Şubesi Başkanı Mehmet Çınar’ da bir açıklama yaparak şunları söyledi: “Av. Saadet ÇOBAN’ın başörtülülüğü hakkında AK Parti Trabzon il teşkilatının aldığı kararı “din ve vicdan özgürlüğüne” müdahale olarak, yapılan açıklamayı da talihsiz bir beyan olarak kabul ediyor ve kınıyoruz… Başörtüsünü yasaklama girişimleri “kılık ve kıyafet özgürlüğüne”, “seçme ve seçilme özgürlüğüne” müdahale anlamı taşımaktadır. Ayrıca, yönetici konumunda bir kişinin, adaylık sürecinde “Sayın Saadet ÇOBAN’ı daha önce bilgilendirmiştik, biz bu konuda karar aldık” demesi, aynı parti mensubu olsa bile hukukçu bir kimliğe sahip Sayın Saadet ÇOBAN’ın kişisel özgürlüğüne saygısızlıktır… Başörtüsüne karşı yapılan engelleme ve dayatmaların hiçbir haklılık payı yoktur. “Başörtüsü bir haktır.”

Platform Haber

 

 

One thought on “AK Parti’den başörtüsü engeli

  • AKP BUNDAN SONRA NEYİ SAVUNACAK MERAK EDİYORUM.

    Akpartinin kendi üyesine yapılan büyük hakszılıktır. Bugüne kadar savundukları doğruların doğrıluğundan tereddütmü ediyorlarki bugün bu şekilde davranıyorlar. CHP bile yanlışının farkına vardı ve açılımlar yapmaya başladı. Ak Parti uğruna kapatılmayı göze aldığı bir konuda neden şimdi rakipleri gibi davrammaya başladı. Bana göre Belediye meclisi kamusal alan değildir. Çünkü belediye meclisinde sadece görevliler bulunur, halktan kimse oraya giremez. Resmi kurul olması başka kamusal alan olması başka şeydir. Çok fazla abartmamak lazım. Velev ki kamusal alan olsa ne çıkar. Önemli olan liyakattir, başörtüsü yasağı insan onuruna aykırıdır ve bir temel hak ve özgürlük ihlalidir. Meclis üyesi arkadaşımızı destekliyorum. Bu bir tercih meselesi.

Bir cevap yazın