Kocaeli: Başörtümüzden asla vazgeçmedik

Kocaeli İnanç Özgürlüğü Platformu,İzmit Sabri Yalım Parkı İnsan Hakları Anıtı önünde haftalık periyodik Başörtü Eylemini gerçekleştirdi.Eylemde okunan basın açıklamasında 5.yılına giren Başörtü Zulmü’ne değinilerek bu zulmün artık son olması istendiği vurgulandı.Basın metnini dernek üyesi Medine Küçük okumuş olup, tamamı aşağıdadır.

Açıklamanın tam metni:

Son yıldönümü olması temennisi ile

Kocaeli’nde yeni bir yıldönümüne bir hafta kaldı. Sevinçle karşılanan kutlamalar yapılan bir yıldönümü değil tabiî ki. Umudumuzu ve vazgeçmeyeceğimizi haykıracağımız bir yıl dönümü.

Özgürlükten , insan haklarından ve başörtümüzden asla vazgeçmedik. Elde edeceğimize olan inancımızı pekiştirerek bu güne taşıdık. Dört yılı devirmek üzereyken bile hala umudumuzu taze tutuyoruz. Umudumuzu başörtüsü üzerindeki baskı ve kısıtlamaların kaldırılması için taze tutuyoruz.

Başımızı örtüyoruz. Nedeni niçini önemli değil. Ne önemi var ki sebeplerin? Görünürde olan tek gerçeğimiz başımızın örtülü olması. Hiç bir hukuki ve ahlaki sistemde açığa çıkarılmayan niyetler sorgulanmazken; bizim açıkladığımız sebepleri kabul etmeyip, olmayan niyetlerimiz üzerinden bizi mahkum etmeye daha ne kadar devam edeceksiniz?

Samimiyetimizi görmezden gelip, görünmez olmamız için daha ne kadar çabalayacaksınız?

Bizi görmezden gelmek, bizim varlığımızı ortadan kaldırmıyor. Biz Türkiye Cumhuriyeti kimliği taşıyan başörtülü kadınlarız. Bize verilen bu kimliğin bu ülkede yaşayan bütün vatandaşların kullandığı bütün hakları bize de sunuyor olması gerekmez mi? Ayrıcalık, üstünlük ya da herhangi bir kayırma istemiyoruz. Sadece kimliğimizin bize verdiği hakları istiyoruz. Ne bir eksik ne bir fazla.

Geldiğiniz için hepinize teşekkür eder, 25 Nisan 2009 Cumartesi günü Saat 12:00’da İzmit Merkez Bankası önünden başlayacak olan Başörtüsüne Özgürlük yürüyüşümüze tüm duyarlı halkımızı bekliyoruz.

MAZLUMDER Kocaeli Şubesi üyesi
Medine KÜÇÜK

Bir cevap yazın