O da yasağa boyun eğecek, teşekkürler AK Parti!

Trabzon Belediyesi Meclis üyesi Avukat Saadet Çoban, meclis toplantısına başı açık katılmasının kişisel tercihi olduğunu belirtti. Kararının bazı kesimlerce siyasi bir hesaplaşmaya dönüştürüldüğünü savunan Çoban, başörtüsü konusunda kimseyle pazarlık yapmadığının altını çizdi.29 Mart seçimlerinde AK Parti’nden Belediye Meclis üyesi seçilen Saadet Çoban, yaptığı yazılı açıklamada, ilk meclis toplantısına başını açarak katılması üzerine başlayan tartışmaların kendisini rahatsız ettiğini kaydetti. Adaylığı sürecinde İl Başkanı Muhammet Balta ile aralarında başörtüsü pazarlığı yapıldığı şeklindeki haberlerin tamamen asılsız olduğunun altını çizen Çoban, haberlerin partisini yıpratmaya yönelik bir kampanyanın ürünü olduğu öne sürdü.

Kendisi ve başörtüsünün hiç de arzu etmediği şekilde medyanın gündemine taşındığını ifade eden Çoban, “Ben başörtüsünün din ve vicdan özgürlüğünün bir gereği olduğuna inanıyorum. Yaşantım boyunca özellikle üniversite yıllarımda başörtüsünün mücadelesini vermiş bir birey olarak, beni bu konuda duyarsız gibi göstermeye çalışmak, bana yapılabilecek en büyük haksızlıktır.” dedi. Başörtüsü sorununun Türkiye’nin bir gerçeği olduğunu hatırlatan Çoban, şöyle devam etti: “Maalesef Türkiye’nin dinamikleri açısından çözümü son derece zor bir sorundur. Bir yandan kız çocuklarının okuması için kampanyalar düzenlenirken diğer yandan inancı gereği başını örtenlerin gerek okul ve gerekse çalışma hayatından tecrit edilmeye çalışılmasını büyük bir çelişki olarak görüyorum.”

Başörtüsünün kişisel tercihi olduğuna vurgu yapan Çoban, bu tercih doğrultusunda özel yaşantısını sürdürdüğünü, çok istemesine rağmen avukatlık mesleğini de başörtülü olarak icra edemediğine değindi. Kadınların gerek çalışma hayatında gerekse siyasette var olmaları gerektiğine inandı için Ak Parti’den belediye meclis üyeliğine aday olduğunu hatırlatan Çoban, “Seçimlerden sonra ilk meclis toplantısına başörtüsüz katıldım. Çünkü belediye meclisinde yaşanacak bir başörtüsü tartışmasının Trabzon’a yapacağımız hizmetlerin önüne geçip onları gölgelemesini istemedim. Fakat benim iyi niyetli olarak kişisel tercihimi kullanmak suretiyle almış olduğum bu karar bazı kesimler tarafından bilinçli olarak siyasi bir hesaplaşmaya dönüştürüldü.” ifadelerini kullandı.

‘Mayıs ayındaki toplantıya başörtülü olarak gireceği’ şeklinde kendisine atfedilen sözlerin gerçeği yansıtmadığını dile getiren Çoban, “Şimdiye kadar almış olduğum bütün kararları hür irademle aldım. Hiç kimsenin, hiçbir basın yayın organının dayatmaları ile hareket edecek değilim. Bundan sonra da Belediye Meclis üyeliği görevimi en iyi şekilde yerine getirmeye çalışacağım.” dedi.

Tüm bu sözler, AK Parti teşkilatının yasakçı tavrının işe yaradığını gösteriyor. Devlet bürokrasi yetmezmiş gibi artık sivillerin de, en ufak bir itiraz, karşı çıkış ya da direniş dahi sergilemeden birbirine yasak uygulaması ve uygulanan yasaklara boyun eğmesi, meselenin her geçen gün daha çok derinleşmesine sebep oluyor. 

Kaynak: Haber Vaktim

Bir cevap yazın