Akyazı: Yasakçı kim olursa olsun kınamalıyız

Akyazı Başörtüsüne Özgürlük Platformu’nun düzenlemiş olduğu başörtüsüne özgürlük eylemi 116. haftasına girdi. Platform adına basın açıklamasını İrfan Alemdar okudu. Eylemde “Başörtülü ve inançlı insanlarımıza futursuzca uygulanan yasaklar kim veya kimler tarafından yapılırsa yapılsın tel’in ediyoruz. Trabzon’dan belediye meclisine başörtüsüyle seçilen Bayan AKP’li üyeye yine AKP teşkilatının izlediği tavrı kınıyoruz. SP’den belediye başkanlığına seçilen Cumayeri belediye başkanı da AKP’li bayan belediye meclis üyesine başörtülü olduğu için iş tüzüğü hatırlatmasını aşağılayıcı buluyoruz ve kınıyoruz.” Eylemde ayrıca “Hakkâri’de emniyet mensubunun çocuğa karşı uyguladığı davranış insan haklarına tamamen aykırıdır.” denildi.

Basın açıklamasının tam metni

Ülkemizde zalimce uygulanan başörtüsü yasağına ve yasakçılarına karşı yapılan çalışmaları, eylemleri, tepkileri takdir ediyoruz ve bundan beş yıl önce Kocaeli Mazlumder ve gönüllü kuruluşlardaki kardeşlerimizin bir araya gelerek başörtüsü yasağına ve yasakçılarına karşı başlatmış oldukları Cumartesi eylemleri bugün beşinci yılına girmiştir. Yorulmadan yollarına devam eden Kocaeli, Sakarya, Ankara, Konya, Van ve Antalya’daki inanç özgürlüğü platformu üyelerini ve destek verenleri takdir ediyor, tebriklerimizi bildiriyoruz.

Başörtülü ve inançlı insanlarımıza futursuzca uygulanan yasaklar kim veya kimler tarafından yapılırsa yapılsın tel’in ediyoruz.

Trabzon’dan belediye meclisine başörtüsüyle seçilen Bayan AKP’li üyeye yine AKP teşkilatının izlediği tavrı kınıyoruz. SP’den belediye başkanlığına seçilen Cumayeri belediye başkanı da AKP’li bayan belediye meclis üyesine başörtülü olduğu için iş tüzüğü hatırlatmasını aşağılayıcı buluyoruz ve kınıyoruz.

ÇYD’nin başında olan Saylan bugüne kadar inançlı insanlara yapmış olduğu hakaretlerle haçlı zihniyetini andırır hale gelmişti. Ancak ETÖ ile bağlantıları iddia edildikten sonra kamu oyuna yansıdığı kadarıyla bayanın namaza karşı, dine karşı kin ve nefret duygularını saldırganlıkla dillendirmiş olması ona ve ETÖ’ye destek verenlerin amaçları ve hedeflerini açıkça ortaya koymuştur. Biz ETÖ iddiasıyla da olsa gözaltına alınanların adil bir şekilde yargılanmalarını bekliyoruz. Kimlerin hangi karanlık iç ve dış güçlerle bağlantı içinde olduklarını da halkımızın bilmesi gerekir diye düşünüyoruz.

Hakkâri’de emniyet mensubunun çocuğa karşı uyguladığı davranış insan haklarına tamamen aykırıdır. Asayiş görevlilerinin çocuk yaşlı hiçbir vatandaşa kötü muamele yapma hakları yoktur. Hem sivil vatandaşlarımızı hem de resmi kurumlardaki görevlileri karşılıklı sevgi ve saygıdan mahrum olmamaya davet ediyoruz.

Yasakçıların iflah olduğu günler temennisiyle gelecek hafta cumartesi saat 12.30’da buluşmak üzere Allah’a emanet olun.

Bir cevap yazın