Konya: Kesintisiz mücadeleye devam!

Konya İnanç Özgürlükleri Platformu’nun 85.’sini Gerçekleştirdiği basın açıklaması yine Kayalıparkta okundu. Basın Açıklamasını platform adına, platform üyesi Ahmet Yalçın bey okudu. Yalçın açıklamasında 23 Nisan törenlerindeki çarpıklıklara işaret edip bunun sorumlusunun eğitim sistemi olduğunu ifade ettikten sonra bundan çıkış yolunun 8 yıllık eğitime son verilmesi Kuran kurslarının ve İmam Hatip okullarının yeniden açılması olduğunu dile getirdi. Konuşmasının devamında sivil anayasa çalışmalarına ve Ahmedinejat Cenevrede’ki ırkçılık konulu Konferansına’da değinen Yalçın Açıklamanın son bölümünde Kocaeli’nde 5. Yılını dolduran Başörtüsü eylemlerine işaret ettikten sonra kendiler ininde bu yolda dönmeksizin hak açığa çıkıncaya kadar mücadelelerinin devam edeceğini belirti açıklamanın ardından ellerinde çeşitli döviz ve pankartlar taşıyan platform üyeleri olaysız bir şekilde dağıldılar.

Basın açıklamasının tam metni

Bismillahirrahmanirrahim
Haberiniz olsun ki Allah size şunları emrediyor: emanetleri ehline veresiniz ve insanlar arasında hükmettiğiniz vakit adaletle hükmedesiniz! Hakikat. Allah size ne güzel öğüt veriyor! Şüphesiz Allah işitendir, görendir.

Çıplaklık kültürünün simgesi haline gelmiş, kendini şarkıcı zanneden, ne söylediği belli olmayan, dümkek! teranesiyle bizleri temsil etmeye kalkışan birinin şarkıları eşliğinde, ayağı çıplak çocuklarımızın, adına bayram dediğimiz günde oynatılması ne kadar da manidar!

Bu kültürle eğitim veren okullarımızın, eğitimcilerimizin halleri acınacak durumda… Her sabah büyüklerimizi saymak, küçüklerimizi sevmek diye ant içen çocuklarımız, uygulamaya gelince neden bu kadar duyarsız acaba? Tramvaylarda ya da otobüslerde gençlerimiz kulaklarında müzikle rahatça otururken; yaşlılarımız hastalarımız neden ayakta acaba? Bu gibi çarpıklıklar saymakla bitmez.

Buradan idarecilerimize, eğitimcilerimize ve neslimizi yetiştiren anne-babalara sesleniyoruz. Yetişmekte olan nesil, yakında sizleri tanımayacak duruma gelecek!

Bu kötü gidişe dur demek için; eğitim ve öğretimde din eğitimine, ahlak eğitimine gereken önemin verilmesi, 8 yıllık kesintisiz eğitime bir an önce son verilmesi, imam-hatip okullarımızın açılması, Kur’an eğitimine önem verilmesi gerekmektedir.

Sivil anayasa tartışmalarının yoğunlaştığı bugünlerde, bizler yapılacak yeni anayasanın, askeri ya da sivil olmasını önemsemiyoruz. Ancak, bizler yapılacak yeni anayasanın hak olmasını, adil olmasını, inanç ve özgürlüklerden yana olmasını bekliyoruz. Meselenin özü budur, gerisi teferruattır.

İran cumhurbaşkanı Mahmut Ahmedi Nejatı, Cenevre Irkçılık Konferansında; İsrail den vahşi ve ırkçı bir rejim diye bahsetmesini doğru buluyoruz. Ancak Siyonist İsrail için bu nitelemenin az bile olduğunu düşünüyoruz. Vahşiliği bütün dünyaca bilinen işgalci İsrail verilen bu tepkiden dolayı, kendilerini medeni diye takdim eden 40 kadar Avrupa ülkesinin konferansı terk etmesi, onların gerçekler karşısında ne kadar kör, sağır, dilsiz olduklarının göstergesidir.

Sevgili dostlar… bugün Kocaelili hak sevdalıları başörtüsü yasağını protesto eylemlerinin 5. Yılına giriyorlar. Kar-kış, yağmur-çamur demeden kesintisiz devam eden bir mücadele…

Onlar yılmaksızın bu menfur yasağın kaldırılması için meydanlarda hakkı haykırdılar. Onların bu kutlu mücadelesi Türkiye’nin yakın tarihine bakıldığında ortaya konan en uzun soluklu ve istikrarlı protesto eylemidir. Kocaelili kardeşlerimizi bu yoldaki rehberliklerinden dolayı kutluyor, bizlerinde bu yolda hak ve adalet açığa çıkıncaya kadar mücadelemizi sürdüreceğimizi buradan ilan ediyoruz.

Hak ve özgürlüklerin ihlal edilmediği, adaletin tesis edildiği, zulmün olmadığı ve fitnenin yok olduğu bir dünyada yaşama umudu ile 86. Haftada aynı yer ve saatte buluşmak üzere, hepinizi Allah’a emanet ederiz.

KONYA İNANÇ ÖZGÜRLÜKLERİ PLATFORMU

Bir cevap yazın