Özgürlük mücadelesinde 5.yıl

Mazlumder Kocaeli Şubesinin organizasyonunu yaptığı Başörtüsüne Özgürlük Yürüyüşü; yaklaşık 5 bin kişinin katılımıyla, “başörtüsü meselesi bu ülkede bitmiştir “diyenlere karşı, halkının vicdanında bu işin bitmediğinin mesajını en güzel bir şekilde verdi. Kocaeli’ndeki yasağa tepkili halkın, insan hakları savunucularının katıldığı yürüyüşe, Sakarya, İstanbul, Bursa, Bilecik, Yalova, Düzce, Konya, Van, Ankara’dan katılım oldu. Platform bazında da Ankara, Akyazı, Konya, Van, Sakarya Platformları destek verdi. Mazlumder Kocaeli Şubesi adına konuşan şube başkanı Çetin Tahtacı şöyle dedi: “Türkiye’de insan ve hak ve özgürlüklerini kısıtlayan başörtü yasağı halen devam etmektedir. Kocaeli İnanç Özgürlüğü Platformu ile birlikte her hafta, aynı gün, aynı yerde 210 hafta boyunca, Kocaeli’ den yasağa ve zülme karşı taraf olduğumuzu belirtmek için, sesimizi duyurmaya çalıştık. Bu eylemler bizimle birlikte Türkiye’nin birçok yerinde de yapılmaya başlandı. Ve yasak devam ettiği müddetçe de eylemlerimiz devam edecektir.”

Kocaeli Gönüllü Kültür Teşekkülleri Platformu adına konuşan dönem başkanı Harun Yaşar Aliş ise konuşmasında şunları vurguladı: “Yasağa karşı olan rektörler, “mahkeme kararları var” diyorlar ama , “kanun bunu yasakladı” diyemiyorlar. Çünkü başörtüsünü hem üniversitelerde hem sokakta yasaklayan bir kanun yoktur. Bunun anlamı, başörtüsü takmaya ve İslami ilkelere göre giyinmeye kanuni bir engel bulunmamaktadır… Son zamanlarda bazı kişiler, sadece Üniversitelerde yasağı kaldırılmanın yeterli olabileceğini ileri sürmektedirler. Böyle bir anlayış çözüm değil, çözümsüzlüğün sürmesini sağlar. “Ben başörtüsü yasağını kaldırdım, git Üniversitede oku, diplomanı al, evinde otur” demek başörtüsü sorununu çözmüyor. Böyle bir anlayış Üniversite bitirip Avukat ya da Doktor olan insanların diplomalarını çerçeveleyip bir köşeye asmalarından başka bir işe yaramaz… Yapılması gereken şey, TBMM’nin cesaretli davranması ve işi geçiştirmemesidir.”

Zeynep Der başkanı araştırmacı yazar Sabiha Ateş Alpat da şöyle konuştu: “Bunca yıldır sesimizi duymayanlara inat, susmayacağımızı, sonuna kadar vazgeçmeyeceğimizi, hakkımız olanı kimselerin tekeline bırakmayacağımızı haykırmak için buradayız… Kamusal alan diyerek başörtülülere ülkenin zencisi muamelesini yapanlar bu hakkı nereden alıyorlar? Biz, öz be öz bu ülkenin inanç ve kültürünün temsilcileriyiz, ya siz kimsiniz? Soruyoruz; siz bizim başımızdaki örtüleri yasaklarken, Allah’ın Azhab ve Nur surelerinin ilgili ayetlerini yasakladığınızı bilerek mi yapıyorsunuz bunu? Bilmiyorsanız hatırlatalım ve diyelim ki, tarih boyunca Allah’ın ayetlerine yasaklayanların sonu vahim olmuştur…İnancımızı hür ve özgürce yaşayana kadar hak talebimiz devam edecektir..

Eylemde bir selamlama konuşması da Mazlumder Kocaeli Şube 6. dönem başkanlarından olan Nigar Gümrükçüoğlu’ndan geldi. Nigar Gümrükçüoğlu, Kudüs’e, Mescid-i Aksaya, Irak’a, Keşmir’e, Mora’ya sahip çıkmak, başörtüsüne sahip çıkmak, Başörtüsüne sahip çıkmanın da onlara sahip çıkmak olduğunu, hiç birinin özgürlüğü diğerinden bağımsız düşünülemeyeceği belirten Gümrükçüoğlu, “Kardeşlerim, yer yüzünün mazlum beldelerinde yürütülen direniş mücadelesi bu topraklar da, bizlerin nasıl yüzünü güldürüyor ise, yasağa karşı yürütülen tüm direniş hareketleri o topraklar da ki kardeşlerimiz içinde aynı kıymettedir. Şahit olun ki bu mücadeleyi bizden sonrakilere miras bırakacağız.” ifadelerin de bulundu.

Yürüyüşe destek veren İnanç Özgürlüğü ve Başörtüsüne Özgürlük Platformları adına konuşan Konya İnanç Özgürlüğü Platformun’dan Musa Kazım Yılmaz aşağıdaki konuşmayı yaptı. “Sizler zalim hükümdar karşında, hak sözü söylemekten usanmayanlarsınız, bir kulluk bilinciyle Salihlerin sözlerini peygamber haklılığıyla, zalimlere haykırıyorsunuz ve kesinlikle kazancıksınız. Ayaklarınız Salihlerin yolu üzerine olduğu müddetçe, ulaşacağınız yer mutlak zaferdir, Firdevsi aladır. Allah ayaklarınızı sabit etsin. Van Hak ve Özgürlükler Platformu adına konuşan Av.Abdülbasit Bilici” şu an anayasa mahkemesinin aldığı kararla hukukun önü kapanmıştır, bu yasağın aşılmasının çözümü bir an evvel yeni bir sivil anayasada yatmaktadır” dedi.” Daha sonra yürüyüş ses sanatçıları Ufuk AKIN, Serkan ŞAHİN, Harun BEYAZ’ın Başörtüsüne Özgürlük Ezgileri ile bitti.

Konuşmaların tam metinleri ve daha fazla fotoğraf için tıklayınız.

Bir cevap yazın