Akyazı: Örtüye her alanda serbestlik!

Akyazı Başörtüsüne Özgürlük Platformu’nun her Cumartesi Akyazı’da düzenlediği basın açıklamalarının 117.si yapıldı. Açıklamayı Akyazı Başörtüsüne Özgürlük Platformu adına Akyazı Mazlumder Şube Başkanı Burhan Çimşit okudu.

Basın açıklamasının tam metni:

Akyazı Başörtüsüne Özgürlük Platformu’nun düzenlemiş olduğu 117. basın açıklamasında beraberiz.

Ülkemizde din ve inanç özgürlüğü konusunda ne yazık ki olumlu adımların atılmadığı bir dönemi hep birlikte yaşıyoruz. Son bir ay içinde ülkenin değişik bölgelerinde başörtüsü zulmü nedeniyle mağduriyetler yaşanmaya devam etti. Çukurova Üniversitesinde düzenlenen “Kariyer Günleri ’09” etkinliği kapsamında verilen bir konferansa katılmak isteyen başörtülü mühendis, kıyafeti gerekçesiyle salondan çıkarıldı.

Bildirildiğine göre çalışmakta olduğu Türk Telekom’un da sponsorluğunu yaptığı “Kariyer Günleri ’09” etkinliğine katılmak isteyen mühendis Esin A., toplantı başlamadan güvenlik görevlileri tarafından kampus alanından çıkarıldı.

Yine bildirildiğine göre, İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı Konak’taki ESHOT Ulaşım Kartları Şube Müdürlüğü’ne başvuran başörtülü öğrencilerin toplu ulaşım kartı almak için başörtülü fotoğraf vermeleri nedeniyle bu talepleri geri çevrildi. Başörtülü fotoğrafı kabul etmeyeceklerini belirten ESHOT yetkilileri, öğrencilerin başı açık şekilde çekilmiş fotoğraf getirmelerini söylediler.

ODTÜ’de başörtülü öğrencilerin okula girmesine izin veren güvenlik görevlisi Soner Ercim’in “maaş kesme” cezasının ardından işten çıkarıldığı bildirildi. Bildirildiğine göre Ercim hakkında başörtülü öğrencilerin kampüs alanına girişlerine izin vererek “kaos çıkartmak” suçlamasıyla rektörlük tarafından soruşturma açıldı. Açılan soruşturmaların ilkinde Ercim’e ‘aylıktan kesme’ cezası verildi. Ercim rektörlüğe iki ayrı dilekçe ile başvurarak, ‘olayın hukuksuzluğuna’ dikkat çekti. İki dilekçesi de rektörlük tarafından reddedilince Ercim, İdare Mahkemesine ‘aylıktan kesme cezasının iptali istemiyle dava açtı. Dava devam ederken Ercim’in evine gönderilen tebligat ile görevine son verildiği bildirildi.

Örnekler uzayıp gitmektedir. Bizler artık kanamakta olan bu yaranın iyileşmesini, başörtüsünün hayatın her alanında serbest bırakılmasını ve yasakların kaldırılmasını istiyoruz. Gelecek hafta cumartesi saat 12.30 da buluşmak üzere Allah’a emanet olun.

Akyazı Başörtüsüne Özgürlük Platformu Adına
Akyazı Mazlumder Şube Başkanı Burhan ÇİMŞİT

 

One thought on “Akyazı: Örtüye her alanda serbestlik!

  • milyonluk şehirlerde yaprak kımıldamazken bir anadolu kasabasında 117 haftadır sabırla direnen dostlarımıza selam ve dualarımızı gönderiyorum.

Bir cevap yazın