Kocaeli: Hükümet ne zaman adım atacak?

Kocaeli İnanç Özgürlüğü Platformu, İzmit Sabri Yalım İnsan Hakları Parkı’nda yaptığı aşörtüsüne özgürlük eylemlerinde 211. haftayı geride bıraktı. Tahtacı, “Sayın devlet bakanımız Avrupa parlamentosunda katıldığı bir toplantıda kadınların inancı gereği başörtüsü takmalarından dolayı bir takım insan haklarından mahrum bırakıldıklarını söylemiştir. Bakanımızı bu duyarlılığından dolayı tebrik ediyoruz. Bizde şunu soruyoruz, Kocaeli’nde 211.haftadır başörtüsünün insan hakkı olduğunu söylüyoruz. Peki bu hükümet ne zaman bu konuda bir adım atmayı düşünüyor?” sorusunu gündeme getirdi.

Açıklamanın tam metni:

Değerli basın mensupları, çok değerli halkımız 211. hafta basın açıklamamıza hoş geldiniz.

Önceki gün Diyarbakır’ ın Lice ilçesinde vatan hizmetini yapan 9 askerimiz hayatının baharında canlarını kaybetmişlerdir. Bu çirkin saldırıyı şiddetle kınıyoruz, hayatlarını kaybedenlerin yakınlarına da başsağlığı diliyoruz. Terörizm insanlık suçudur.

Ülkemizin her zamankinden çok birlik ve beraberliğe ihtiyacı vardır. Şiddet içeren tüm eylemler bölgemizdeki birlik ve beraberliğimizi bozmaya yönelik girişimlerdir. Ülkemizde yaşayan tüm insanlar yüzyıllar boyu beraberce yaşamışlardır. Şiddeti kullanarak bölgede kürt-türk ayrımını gerçekleştirmeye çalışanlara halkımız prim vermeyecektir.

Tüm Türkiye’nin başı sağ olsun, anneler evlatsız, çocuklar babasız, kadınlarımız eşsiz kalmasın.

Sayın devlet bakanımız Avrupa parlamentosunda katıldığı bir toplantıda kadınların inancı gereği başörtüsü takmalarından dolayı bir takım insan haklarından mahrum bırakıldıklarını söylemiştir. Bakanımızı bu duyarlılığından dolayı tebrik ediyoruz. Bizde şunu soruyoruz, Kocaeli’nde 211.haftadır başörtüsünün insan hakkı olduğunu söylüyoruz. Peki bu hükümet ne zaman bu konuda bir adım atmayı düşünüyor.?

Buradan soruyoruz sayın iktidar ve muhalefete, başörtüsünü çözümsüz bir çıkmaza sokanlar olarak, temel insan hakkı olan başörtüsünü ne zaman gündeme getirmeyi düşünüyorsunuz. Artık kadınlarımız söz değil icraat istiyorlar. Eğer anayasa değişiklik paketleri ile çözüm sağlanamıyorsa, acilen yeni adil ve özgürlükçü sivil bir anayasa hazırlanmalıdır. Hazırlanacak yeni Sivil Anayasada mutlak surette toplumsal bir mutabakat sağlanmalıdır.

Son olarak 1 Mayıs Emek ve Dayanışma gününü kutlar, kriz bahane edilerek işten çıkarmalara son verilmesini, taşeronlaştırmaya, sigortasız çalıştırmaya son verilmesini, emeğin hakkının verilmesini istiyoruz.

KOCAELİ İNANÇ ÖZÜRLÜĞÜ PLATFORMU adına

MAZLUMDER Kocaeli Şube Başkanı Çetin TAHTACI

 

Bir cevap yazın