Arınç, başınızın çaresine bakın diyor…

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Konya’da “Demokrasi ve Ekonomi” konulu konferansta yaptığı konuşmada, Türkiye’de üniversite rektörleri, YÖK ve siyasetçilerin başörtüsü yasağının gülünç kaçtığını düşünmeye başladıkları anda, bu yasaklardan ne Anayasa Mahkemesine ne de Meclise ihtiyaç olmadan kurtulunacağını söyledi. Dünyada genel geçer laiklik tabirleri arasında sayılan en önemli unsurların, “insanların inançlarında özgür olmaları, inandıklarını gerçek laiklik çerçevesinde rahatlıkla yaşayabilmeleri, ibadetlerini inançlarının gerektirdiği şekilde yapabilmeleri, inancının propagandasını yapmaları” olduğunu dile getiren Arınç, “Laiklikle hiç bir sorunumuz yok, laiklik ilkesi çok önemlidir” dedi. Arınç, üniversitelerde devam eden başörtüsü yasağıyla ilgili bir soruya ise şu yanıtı verdi:

Yasak gülünç kaçıyor

“Birilerinin zorla ve baskıyla uygulamak istediği ve pek çok kızımızın üniversiteyi terk etmesine yol açan bu haksız uygulamadan Anayasa önünde eşitlik için 10. madde, öğretim özgürlüğü ve diğer alanlardaki özgürlüklerin genişletilmesi için 42. maddeyi, çok güzel bir biçimde değiştirdik. 411 oyla, büyük bir mutabakatla yasalaştı. Anayasa Mahkemesi bu değişikliği iptal etti. Buna karşı tekrar TBMM’ye bir teklif gelir mi, gelirse çıkar mı, çıkarsa akibeti ne olur? Böyle bir tartışmayı zamansız buluyoruz. Anayasa Mahkemesi kararlarını benimsemesek de bütün kurumların uyma mecburiyeti var. Ben bu yasakçı zihniyetin Anayasa Mahkemesi kararlarıyla üst üste kilit vurulmasını doğru bulmam. Bu bir zihniyet meselesidir. Türkiye’de üniversite rektörleri, YÖK, siyasetçiler, böyle bir yasağın gülünç kaçtığını düşünmeye başladıkları anda, göreceksiniz, bu yasaklardan ne Anayasa Mahkemesine ne de Meclise ihtiyaç olmadan kurtulacağız.”

Meclis siyaseti ne işe yarayacak?

Aslında Bülent Arınç’ın sözleri, “yasakçılar yasaktan vazgeçtiği takdirde yasak kalkacaktır” gibi bir anlama tekabül ediyor, başka bir deyişle “Firavun iman ederse, Kızıldeniz’i aşmaya da gerek kalmayacak!” Demek ki, Türkiye’deki vesayet sistemi siyaseti gerçekten tamamen iflas ettirmeyi başarabildi. Artık iaşe işlerinden, ihale ve tayin takibinden öte pek bir işlevi kalmayan siyaset, halka sosyal ve siyasal sorunların çözümünde sahici öneriler getiremeyecektir. Anayasa’ya kısmen dokunabilen bir meclis iradesi, darbelerden yılmış bir halkın beklentileri asla karşılayamayacaktır. Bir bakıma Bülent Arınç, sorunlarımızın çözüm adresinin meclis siyaseti olmadığını ortaya koyuyor. Bu durumda çözüm sivil bir siyasetin, toplumsal bir mücadelenin inşasındadır…

Platform Haber

One thought on “Arınç, başınızın çaresine bakın diyor…

  • akp’liler ,sorunların “gülünçleşerek” ortadan kalkacağını düşünüyorlarsa ,siyaseti bırakıp hokkabazlık yapsınlar… bunlar üzerine daha fazla kelamda israftandır.
    üzerinde düşünülmesi gereken bu kendiliğindenci,sünepe tavrın bir takım “ağır abiler”in süslü lafların arkasına saklanarak türkiye’deki tevhidi kamuoyuna servis etmeleri tehlikesidir….

Bir cevap yazın