Kocaeli: Özgür-Der kapatılamaz

Özgür-Der Kapatılmaz, Kocaeli İnanç Özgürlüğünü Platformunu oluşturan 40 dernek tepkilerini dile getirdi. Kocaeli İnanç Özgürlüğü Platformu 212. hafta basın açıklamasını, Kocaeli Gönüllü Kültür Teşekkülleri Platformu adına Memur-sen Sekreteri Selahattin MENGÜ yaptı. İzmit Sabri Yalım İnsan Hakları Parkında yapılan basın açıklamasının konusu, askeri törenlere başörtülü oldukları için alınmayanlara yapılan, törenleri protesto çağrısından dolayı, Özgür-Der’in kapatılması davasıyla ilgili idi. Basın açıklamasının tam metni aşağıdadır.

Basın açıklamasının tam metni:

Türkiye’de yaşanan hak ihlalleri başta olmak üzere, küresel çapta işlenen insanlık suçlarına karşı 10 yıldır muhalif bir tutumuyla bilinen Özgür-Der, kapatılmak istenmektedir. Özgür-Der’in kapatılmak istenmesi aynı zamanda sivil toplumun da susturulmak istenmesidir.

Özgür-Der kurulduğu günden beri eğitim alanında uygulanan şartlandırmalardan, cezaevlerinde siyasi tutukluların tecriti, başörtüsü yasağına karşı tutumu dahil Türkiye gündemindeki pek çok toplumsal soruna yönelik çalışmalar yürüttü. Perspektifini sadece Türkiye gündemiyle sınırlamayıp küresel zalimliğe karşı da mücadele eden ve bu amaçla emperyalist ABD’nin Afganistan’da ve Irak’ta gerçekleştirdiği işgallerden Siyonist saldırganlığa kadar insanlığı ilgilendiren her konuda yoğun faaliyetler gerçekleştirmiş bir sivil toplum kuruluşudur.

Hakaret ve şiddet içermeyen her türlü düşüncenin ifade edilmesi gerekir. Türkiye’de düşünce ve düşünceyi ifade etme özgürlüğü Anayasamızdaki en önemli temel haktır. Bu dava bu anlamda Türkiye’de İnsan Hakları ve Hukuk devletinin neresinde olduğumuzun bir göstergesi olacaktır.

ÖZGÜRDER hakkında açılan kapatma davasının, Din ve vicdan özgürlüğü ile ifade özgürlüğünü ihlal edecek nitelikte bir fiil olduğunu, inanç ve değerlerin resmi ideolojiye kurban edilmemesi gerektiğini bildiririz.

Geçen hafta Dünyada bile eşi benzeri görülmemiş bir katliam yaşanmıştır. Mardin’in Mazıdağı İlçesi’ne bağlı Bilge Köyü’nde düğün yerine yapılan kanlı baskında 6’sı çocuk, 16’sı kadın toplam 44 kişi hayatını kaybetmiştir. Ölenlere Allah’tan rahmet diliyoruz. Geride 70 çocuk öksüz ve yetim kalmıştır. Saldırıyı yapanların kendi akrabaları olması bir o kadar düşündürücüdür.

Mardin’de katledilen insanlığımızdır. Hiçbir insanın kabul edebileceği bir durum değildir. Günümüzde bilgisayar oyunları, filmler, diziler şiddeti olağan bir durum haline getirmişlerdir. TV ‘nun yada bilgisayarın başında öldürmeyi seyreden nesil bozulmaya başlamıştır. Sivil toplum kuruluşları olarak talebimiz şiddetin önlenmesi için gerekli tedbirleri herkesin almasıdır. Şiddet olmadan şiddete yol açabilecek nedenlerin ortadan kaldırılmalıdır. Bu anlamda film yapımcılarına, eğitimcilere, RTÜK’e, devletin güvenlik birimlerine önemli görevler düşmektedir. Korucuların eline kontrolsüz verilen silahlar başka amaçlarla da kullanılabilmektedir.

Bundan sonra temennimiz bir daha buna benzer haberler duymamak. Tüm insanlığın başı sağolsun.

 

Bir cevap yazın