CHP’li belediye başörtülü işçileri çıkarıyor!

Açılım vaatleri ile Sarıyer’de oy patlaması yapan CHP’nin ilk icraatı hem partizanlık sinyalleri verdi hem de kendi başkanını yalancı çıkarttı. Eski AK Partili başkanın icraatından biri olan Bilişim Gençlik Evleri (BİGEV), CHP yasakçılığının sahnelendiği kurum oldu. Oysa Şükrü Genç, seçim sonrası personel ile buluştuğu ilk toplantıda, “Herkesin içi rahat olsun kimse işten atılmayacak” demişti. Sarıyer Belediyesi`nin çiçeği burnunda CHP`li Başkanı Şükrü Genç, Bilişim Gençlik Evleri`nin (BİGEV) 50 kişilik personelinin 31`inin işine son verdi. İşine son verilenlerin tamamına yakınının AK Partili ve kadınlardan çoğunun başörtülü olması dikkat çekti. İşine son verilenler arasında bulunan BİGEV Genel Koordinatörü Vural Ünlü, “İşe son verme nedeni açık olarak belirtilmemekle beraber, “siyasi nedenlerden dolayı” işten çıkarıldığımız söylenmiştir. Şu anda personelimiz, bir sabah uyanıp ansızın işsiz kalmanın şokunu yaşamakta ve yapılan bu haksızlığı kabullenememektedir… Başörtüsüyle eğitim veren öğretmenlerimizin hepsi de üniversite mezunu ve alanlarında profesyonel insanlar.Sadece inançları gereği örttükleri başörtüleri nedeniyle işten çıkarıldılar” diyen Ünlü, yönetimin değişmesinden bir süre sonra başörtülülerin çıkarılacağının konuşulmaya başlandığını belirterek, `Yaklaşık 1 ay önce yeni yönetim BİGEV personeli ile toplantı yaptı. Kurumdan mennun olduklarını ve bizimle yola devam edeceklerini ifade ettiler. Ancak bir süre sonra özellikle başörtülüleri burada barındırmayacaklarını söylemeye başladılar ve bunu da yaptılar`şeklinde konuştu.

Şartname gereğiymiş…

Öte yandan konuyla ilgili bir haber yapan Yeni Şafak gazetesine konuşan Sarıyer Belediyesi ile 1.5 ay kadar önce çalışmaya başlayan Kent Grup isimli taşeron firmanın sahibi Sabahattin Doğan, işçilerin belediye ile aralarında olan ihale şartnamesindeki maddelere göre işten çıkarıldığını savundu ve `Sarıyer Belediyesi, formasyonu olan kişileri belediyede çalıştırmak istiyordu. Bu nedenle üniversite mezunu olanları çıkarmadık. Biz başörtülü ya da AK Partili oldukları gerekçesiyle işçilerimizin işine son vermedik` dedi…

Özgür-Der Genel Merkezi, işten çıkarmalarla ilgili bir basın açıklaması yaparak şunları ifade etti: “Sarıyer Belediyesi’nde yaşananlar CHP zihniyetinin bu ceberut niteliğini net biçimde ortaya koyuyor. Göreve başlayalı ancak bir ayı bulan Sarıyer’in CHP’li Belediye Başkanı Şükrü Genç tam bir despotluk örneği sergileyerek 30’dan fazla kişiyi işten çıkartıyor. Belediyeye bağlı Bilişim Gençlik Evleri (BİGEV) çalışanı bu kişiler diplomaları bulunmadığı gerekçesiyle işten çıkartılıyorlar. Oysa bu düpedüz bir yalan. BİGEV’de eğitim personeli olarak çalışan bu kişilerin diplomaları var. Sorun bu kişilerin farklı siyasi görüşe sahip bulunmaları ve bayan personelin bir kısmının da başörtülü olması.Ne yazık ki, seçimler sürecinde sarf edilen onca sözün, açılım sadedinde dillendirilen mesajların, halkla barışma, dindar insanlarla kucaklaşma ve benzeri söylemlerin ucuz, basit bir politik propaganda malzemesi olduğu gerçeği bir kere daha ispatlanmış oluyor. Bunca lafın, vaat ve yalanın ardından gelinen yer çok açık: Resmi ideoloji savunucusu CHP’nin halkla ve halkın kimliğiyle barışması imkansızdır! Laiklik adına İslam düşmanlığı, ulusalcılık adına şovenizm anlayışı CHP kimliğinin ayrılmaz parçasıdır.”

 Kaynak: cafesiyaset.com

Bir cevap yazın