Kocaeli: Bizim için de Davos fatihliği bitti!

Her hafta başörtüsüne özgürlük için Sabri Yalım Parkı’nda toplanan Kocaeli İnanç Özgürlüğü Platformu, İsrail soykırımıyla ilgili suç duyurusunu gündem yaptı. Açıklamada şu tespit yapıldı: “Tüm dünyada tartışılabilmiş bir Davos resti sadece Davos’ta kalmıştır. 21. yüzyılın bu unutulmayacak katliamının dünyayı umursamaz katilleri ödüllendirilmiştir. T.C hükümeti ne askeri anlaşmaları iptal etmiş, ne diplomatik ilişkilerini kesmiş, ne de en ufak bir yaptırımda bulunmuştur. Tüm dünyada büyük yankı oluşturan bu soruşturma için siyasi bir mekanizma ile izin verilmemesi hem TCK’daki evrensel yargı ilkesine gölge düşürmüş hem de İsrail’li Siyonist katilleri sevindirmiştir. BM ve diğer tüm insan hakları kuruluşlarının raporları görmezden gelinmiştir.

Basın açıklamasının tam metni:

Değerli basın mensupları, zulme karşı mazlumdan yana olan insanlar. 213 hafta basın açıklamamıza hoş geldiniz.

MAZLUMDER Kocaeli Şubesi olarak, Kocaeli Cumhuriyet Başsavcılığına, İsrail yöneticilerinin ”soykırım” ve ”insanlığa karşı suç” kapsamında cezalandırılmaları istemiyle yaptığı suç duyurusu Adalet Bakanlığının, İsrail yetkilileri hakkında soruşturma izni vermemesi üzerine, Başsavcılık, ”kovuşturma yapılmasına yer olmadığına” karar vererek, dosyanın işlemden kaldırılmasını kararlaştırmıştır.

Gazze’ye yapılan saldırının hemen ardından en büyük tepkiyi halkımız göstermiştir. Halkımız saldırıyı topyekün kınamış, sokağa çıkarak tepkilerini göstermişlerdir. Sonrasında yardım kampanyaları düzenlenerek yaralar sarılmaya çalışılmıştır. Davosta başbakanın zulme karşı sergilediği tavır tüm insanlık adına onur vericiydi. Fakat Adalet Bakanlığının soruşturma izin vermemesi sadece eski adalet bakanı Mehmet Ali Şahin’in sorumlu olduğu düşünülemez. Karar hükümetin bir kararıdır. Bu meydanda Davos’ta sergilenen tavrı destekleyenler olarak yine burada zulmü örtbas etmeye çalışanlara “one minute” diyeceğiz. Neden İsrailli yetkililer yargılanamıyor? Bu tarihi fırsat maalesef bu iktidar eliyle engellenmiştir.

Oysa evrensel yargı ilkesinin olduğu Belçika’da İsrail eski Başbakanı Ariel Sharon’un savaş suçları yargılanmış ve Sharon uzun süre Belçika’ya ayak basamamıştı.Yine İspanya’da halen devam eden bir soruşturmada İspanya ulusal mahkemesi 2002 yılında 1 tonluk bir bombayı sivillerin üzerine atarak 15 sivili katleden İsrail eski savunma bakanı ve askeri yetkililerini yargılamaktadır. İngiltere’de de İsrail ordu görevlileri hakkında açılan davalar ve tutuklama kararları nedeniyle, İsrailli komutanlar İngiltere’ye girmemektedirler. Belçika, İspanya ve İngiltere’de yapılabilen Türkiye’de yapılamamıştır. T.C.hükümeti adaletin yerine gelmesi isteğini ve herhangi bir konuda hiç rastlanmamış olan bu büyük halk konsensüsünü gözardı etmiştir.

Tüm dünyada tartışılabilmiş bir Davos resti sadece Davos’ta kalmıştır. 21. yüzyılın bu unutulmayacak katliamının dünyayı umursamaz katilleri ödüllendirilmiştir. T.C hükümeti ne askeri anlaşmaları iptal etmiş, ne diplomatik ilişkilerini kesmiş, ne de en ufak bir yaptırımda bulunmuştur. Tüm dünyada büyük yankı oluşturan bu soruşturma için siyasi bir mekanizma ile izin verilmemesi hem TCK’daki evrensel yargı ilkesine gölge düşürmüş hem de İsrail’li Siyonist katilleri sevindirmiştir. BM ve diğer tüm insan hakları kuruluşlarının raporları görmezden gelinmiştir.

Bu kararı şiddetle protesto ediyoruz. Hiçbir politik çıkar ve kaygı bu denli açıkça ispatlanmış ve lanetlenmiş bir katliamı gözden kaçırtamaz. İsrail, toplumun vicdanında mahkum olmuştur ama kararını zamana yayarak açıklayan ve bu yolla tepkileri önlemeye çalışan Adalet bakanlığının şahsında, hükümette mahkum olmuştur. Gazze katliamını ne zamanın geçmesi ne de adı adalet olan bakanlığın verdiği adaletsiz kararlar unutturamaz. İsrail’li yetkililerin yargılanması çabamızı sürdüreceğiz ve konuyu Uluslar arası ceza mahkemesine taşıyacağız. Zalimleri ve onlara göz yumanların peşini hiçbir zaman bırakmayacağız ve icraatlarını ifşa edeceğiz.

KOCAELİ İNANÇ ÖZGÜRLÜĞÜ PLATFORMU
MAZLUMDER Kocaeli Şubesi Başkanı Çetin TAHTACI

Bir cevap yazın