MEHA’da direnen işçiler kazandı

İşten çıkartıldıkları fabrikanın önünde Mart ayında direnişe başlayan MEHA Giyim işçilerinin LC Waikiki işvereniyle yaptıkları görüşmeden kazanım çıktı. Yapılan anlaşmaya göre işçiler alacaklarının yüzde 65’ini alacak ve işveren aleyhine açtıkları dava sürecek. bianet’in görüştüğü direnişteki işçilerden Saliha Gümüş, “Slogan değil gerçekmiş, direne direne kazandık. Çok mutluyuz” dedi.

İflas kisvesi altında lokavt

İstanbul Gaziosmanpaşa’da faaliyet gösteren Meha Giyim fabrikasının işvereni iflas gerekçesiyle 117 işçisinin 110’unu 4 Mart’ta işten çıkardı. Tazminatlarını alamayan işçiler fabrika önünde direniş başlattılar. İflasın ve haczin yalan olduğunu söyleyen işçiler patronun bir dostuna borçluymuş gibi görüneceği senetler düzenlediğine ve fabrikayı haciz görüntüsü altında boşaltarak aslında lokavt yaptığını inandıklarını belirtip, MEHA patronu Habib Kuruahmet hakkında dava açtılar. Süren mahkemede amaç işverenin mallarına ihtiyatlı tedbir kararı koydurtmaktı.
İki ayı aşkın süredir direnişte olan MEHA Giyim işçileri taşeron firma LC Waikiki’nin önünde eylemler yaparak işverenin ihlal ettiği haklarına dikkat çekti. Direnişteki diğer işçilerle dayanıştılar.

Bugün direniş çadırını davul-zurna eşliğinde kaldıracak işçilerin büyük bir coşku ve mutluluk içinde olduğu bilgisini veren Gümüş “Direnmeye başladığımızda bir çok kişi bize kazanamazsınız dediler. Ancak biz birbirimize ve haklılığımıza inanarak direnmeye devam ettik” dedi.

Gümüş gelişmeleri aktardı:

“İşveren Kartal’da yaptığımız eylemin ardından bizimle görüşme talep etti. Yapılan görüşmede daha önce alacaklarımızın yüzde 50’sini ödemeyi öneren işveren bu kez bizim talebimiz olan yüzde 65’e tamam dedi. Ayrıca aleyhine açtığımız davanın da sürmesi şartıyla anlaşmaya evet dedik.”

Gümüş, “yapılan görüşmede direnişe katılmayan işçilerin içerideki maaşlarının da ödenmesi konusunda anlaşıldığı” bilgisini verdi ve “açtıkları davayı kazanmaları halinde yine alacaklarını tahsil edeceklerini” söyledi.

“Biz kazandık ama dayanışmayı sürdüreceğiz”

Mart başında direnişe başlayan MEHA işçileri fabrikanın ve işveren Kuruahmet’in evinin önü ile LC Waikiki mağazalarında çeşitli eylemler yaptılar. Bunun yanı sıra direnişte diğer işçilerle dayanışma etkinliklerine ve 1 Mayıs İşçi Bayramına katıldılar.

İyi kötü bir çok günü birlikte geçirdiklerini ve ciddi bir emekle bugüne kadar direnişlerini sürdürdüklerini belirten Gümüş, “Çok şey öğrendik. En önemlisi ise birlikte olup kazanabileceğimiz oldu” dedi ve ekledi:

“Biz kazanmış olsak da diğer direnişteki işçilerle dayanışmayı sürdüreceğiz.”(BÇ)

Kaynak: Bianet.org

Bir cevap yazın