O iş hakimin bildiği gibi değil!

Sağlık-İş Genel Başkanı Mustafa Başoğlu, Danıştay 5. Dairesi Başkanı Salih Er’in, “siyasîlerin kaşıya kaşıya başörtüsü sorunu ürettikleri” şeklindeki sözleriyle ilgili olarak, hiçbir gerekçenin, hâkimlerin siyasî değerlendirme yapmalarını haklı kılmayacağını söyledi. Başoğlu, yaptığı açıklamada, Er’in “Ergenekon zanlılarının sabaha karşı evlerinden götürülmelerini” eleştirmesini de hakimliğin tarafsızlığı ilkesiyle bağdaştıramadığını kaydetti. Başoğlu, “Öncelikle bilinmelidir ki, başörtüsü sorunu Türkiye’nin temel sorunlarından birisidir. Bu sorun nedeniyle on binlerce kızımızın üniversitelerde okuma hakları ellerinden alınmış, üniversiteyi bitirenler başörtülü oldukları için kamu hizmetinde çalışmaları yasaklanmıştır. Millet adına karar veren mahkemeler ve Danıştayımızın bu gerçekleri görmezlikten gelmesini yadırgıyorum” diye konuştu.

Sorun diriliğini korumaktadır

Başoğlu ayrıca şunları kaydetti. Başörtüsü sorunu siyasîlerin kurcalayıp meydana getirdiği bir sorun değildir. Başörtüsü, 1967 yılında Ankara İlahiyat Fakültesi’nde meydana gelen bir olay üzerine Türkiye’nin gündeminde diriliğini korumaktadır. Her şeyden öne hukukun üstünlüğü gereği olarak mahkemelerimizin ve hakimlerimizin sivil hayatlarında ve resmî görevlerindeki tarafsızlıklarına, herhangi bir sebeple önüne gelecek dava dolayısıyla ihsası reyde bulunmamalarını zorunlu kılmaktadır. Yüksek değere sahip olan Hakimlik, şerefli bir görevdir. Mahkemelerimiz ağır yük altında ezilmektedirler. Ama bu gerçek hâkimlerimizin siyasî değerlendirme yapmalarına hiçbir şekilde hak vermemektedir.

Başörtüsü yasağı eninde sonunda kaldırılacaktır. Bu gerçeği artık herkes kabul etmelidir. Bu ülkenin genç evlâtlarını ailelerinden kopararak kilometrelerce uzakta ve hatta bir kısmını eski komünist ülkelere gitmeye mecbur eden anlayış, demokratik olmadığı gibi, insanî bir anlayış da değildir.”

Kaynak: Yeni Asya

 

Bir cevap yazın