Ankara: 12 Eylül zihniyeti ve anayasası en büyük engel

Ankara İnanç Özgürlüğü Platformu 173. Hafta Basın açıklamasını yaptı. Basın Açıklamasını Platformu adına Vahdet Vakfı Yönetim kurulu üyesi Muhiddin ÖZDEMİR okudu.

Açıklamanın tam metni:

Bugün, yaşadığımız ülkede, siyasetten tutun toplumun tüm katmanlarında bir tıkanıklık, bir açmazla karşı karşıya kalınmaktadır. Siyasi yapılanmanın, ekonomik kalkınmanın, eğitimdeki eşitsizliklerin, inanç, düşünce ve ifade özgürlüklerinin kısacası toplumu doğrudan ilgilendiren şeylerin önündeki tek engel; 12 EYLÜL ÜRÜNÜ OLAN VE FAŞİZAN BİR ZİHNİYETLE HAZIRLANAN 82 ANAYASASI’DIR. Tüm özgürlüklerin önündeki en büyük engel olan bu Anayasanın mutlaka değiştirilerek halkın düşünce, inanç ve ifade özgürlüğünün de önünü açan, insani değerleri ön plana çıkaran bir Anayasa hazırlanmalıdır.

AK Parti hükümeti, Anayasayı değiştirebilme çoğunluğuna sahiptir. Dolayısıyla, Anayasa değişikliği konusunda yakalanan en uygun fırsat ellerindedir. Bu fırsatı çok iyi değerlendirip mevcut Anayasadan rahatsız olan tüm SİVİL TOPLUM KURULUŞLARI’nın ve katkıda bulunabilecek tüm toplum katmanlarının da görüş ve katkılarını alarak bir an önce Anayasa değişikliği gerçekleştirilmelidir. Dayatmacı, özgürlükleri kısıtlayan VESAYET ANAYASASI’NDAN bir an önce kurtulunmalı, yakalanmış olan bu tarihi fırsat akıllıca değerlendirilmelidir.

Bu sebeple, Ankara İnanç Özgürlüğü Platform’u olarak haftalarca mücadelesini verdiğimiz şu hususlarda gereken Anayasal hakların insanımıza verilmesidir:

· DÜŞÜNCE, İNANÇ VE İFADE ÖZGÜRLÜĞÜNÜN SAĞLANMASI

· “KAMUSAL ALAN” DİYE YASAL DAYANAĞI OLMAYAN BİR KAVRAM ARKASINA SIĞINILARAK VE “HİZMET ALAN HİZMET VEREN” GİBİ HİÇTE TUTARLI OLMAYAN GEREKÇELERLE BAŞÖRTÜLÜ BAYANLARIN ÇALIŞMA HAKLARINDAN MAHRUM EDİLMESİ GİBİ AYIRIMCILIĞA SON VERİLMESİ

·EĞİTİMDE FIRSAT EŞİTLİĞİ İLKESİNCE HERKESE EĞİTİM HAKKININ VERİLMESİ; BAŞÖRTÜSÜ VE KAT SAYI ZULMÜNÜN KALDIRILMASI

·KUR’AN KURSLARINA GETİRİLEN 12 YAŞ SINIRININ KALDIRILIP, VATANDAŞLARIN DİNİNİ ÖĞRENME ÖZGÜRLÜĞÜNÜN SAĞLANMASI

Evet, AK Parti hükümeti, insanımızın en tabii hakları olan özgürlükleri konusunda beklenen adımı mutlaka atmalı, bu fırsatı değerlendirmelidir.

Ayrıca: Basın açıklaması vesilesiyle; Pakistan’ın Sıwat bölgesinde müslümanlara yapılan katliam ve zulümler ile aynı şekilde Filistin’de ve Afganistan’da Müslümanlara yapılan menfur katliam, zulüm ve insanlık dışı muameleleri şiddetle telin ediyor, ABD, İsrail ve tüm işbirlikçilerini nefretle kınıyoruz.

Katılımlarınız dolayısıyla, Ankara İnanç Özgürlüğü Platformu adına hepinize teşekkürlerimizi iletir, haftaya tekrar buluşmak ümidiyle saygılarımızı sunarız.

Ankara İnanç Özgürlüğü Platformu adına

Muhittin ÖZDEMİR
Vahdet Vakfı

 

Bir cevap yazın