Annesi çarşaflı diye bakılmayan kız komada!

Tesettür karşıtlığının insanlık dışı boyutlara vardığını gösteren vahim bir olay daha yaşandı. Kızı Aynur’u getirdiği Çapa Tıp Fakültesi acil servisinde eşi çarşaflı olduğu için kendileri ile ilgilenilmeyip horlandıklarını ve kızının şu anda beyin ölümünün gerçekleştiğini söyleyen Kalender Tezcan, Başbakanlığa şikâyette bulundu. Tezcan, hasta olan kızını ambulansla İstanbul Çapa Tıp Fakültesi acil servisine getirir getirmez doktorların hışmına uğradığını ifade etti. Doktorlardan ilk tepkiyi burada aldığını kaydeden baba Tezcan, nöbetçi doktorun eşi çarşaflı ve kızı tesettürlü olduğu için ambulans şoförüne, “Sen ne diye bunları getiriyorsun!” şeklinde çıkıştığını belirtti.

Acil serviste ilgilenmediler
Ambulanstan indikten sonra kızını sedye ile hastanenin bir tarafına bıraktıklarının altını çizen Baba Kalender Tezcan, “O acı ile doktorlara yalvardık, çağırdık bu feryadımızı duyup da kimse yardıma bile gelmedi. Aradan birkaç saat geçtikten sonra bizi başlarından savar gibi gidin film çektirin dediler. Diyorum çocuğun tansiyonu düşmüş, ateşi çıkmış onlar ise git film çektir dediler… Kendi imkânlarımızla tangır tungur elimizde sedye ile aşağıda baya uzak olan yere film çektirmeye götürdük. Filmin orada da bir saat vakit kaybettik. Film çektirdikten sonra bize demesinler mi; ‘sekiz gün sonra iki günde bir arayın’ diye. Ondan sonra bu sözlere inanamadım. Benim kızım hasta şu anda bitkisel hayatta bunlar ise bize 8 gün sonra arayın diyor. Bize verdikleri cevaba bak!” dedi.

Beyin ölümü gerçekleşmiş…
Kızı ile ilgilenilmediği için kızının kalbinin durduğunu iddia eden baba Tezcan, “Bu sırada kızımı ters çevirip kalp masajı yapıyorlar. Ondan sonra gelen doktor kızımın yoğun bakıma kalkmasını söyledi. Sonra da ‘bizim yoğun bakım dolu başınızın çaresine bakın’ dediler. Ben ne yapayım şimdi… Çocuğumu bademcik şişmesi nedeniyle Çapa’ya getirdik, yoğun bakımlık bir şekilde kendimizi ortada bulduk.” Kızının yoğun bakımlık olduktan sonra Esenler Avicenna hastanesine getirdiklerini bildiren baba Kalender Tezcan, doktorların kızı için hiçbir umut vermediğini ve kızının şu anda beyin ölümünün gerçekleşip bitkisel hayatta olduğunu kaydetti. Baba Tezcan, ÇAPA’da yaşanan bu ayrımcılığa karşı isyanını dile getirdi ve başka ailelerin sırf tesettürlü oldukları için bu duruma düşmemeleri için dua ettiğini kaydetti. Baba Kalender Tezcan kızının yaşadığı bu durumla ilgili Başbakanlığa şikâyette bulunduğunu söyledi.

Kaynak: Vakit

Bir cevap yazın