Yunan polisinin Kur’an’ı çiğnemesinin gerginliği sürüyor.

Yunan polisinin Kur’an-ı Kerim’i çiğnemesinin gerginliği bugün de sürüyor. Bir mescide gazlı saldırıda, üç Müslüman yaralandı. Yunanistan’ın başkenti Atina’da Müslüman göçmenlerin namaz kıldıkları mescide bu sabah kimliği bilinmeyen saldırganlar sinir gazı kutusu attılar. En az üç Müslüman, hastaneye kaldırıldı. Yunan medyasına göre yaralıların hayati tehlikesinin bulunmuyor. Yunan polisinin bir gün önce Suriye’li bir göçmenin valizindeki Kur’an-ı Kerim’i yırtıp çiğnemesi üzerine Müslüman göçmenlerle polis arasında gerginlik meydana gelmişti. Yaklaşık 1000 kadar Müslüman göçmen Atina’da önceki geceden beri protesto eylemleri düzenledi. Yunan polisi, Kur’an-ı Kerim’e hakaret edilmesiyle Müslüman göçmenler ve Yunan polis kuvvetleri arasında yaşanan çatışmalar sebebiyle 45 Müslüman göçmen tutuklanırken, yedi Müslüman göçmen ve yedi Yunan polisi de yaralanarak hastaneye kaldırıldı.

Çatışmalar sırasında 70’ten fazla otomobil, 10 mağaza, bir banka hasar gördü. Yunanistan emniyeti, Kur’an-ı Kerim’e hakaret olayı ile ilgili soruşturma başlattı.

Atina’da zor şartlarda yaşayan onbinlerce Müslüman mülteci bulunuyor fakat Müslümanların namaz kılabilecekleri bir caminin inşa edilmesine Yunanistan hükümeti karşı çıkıyor. Bu sebeple Müslüman mülteciler, terkedilmiş fabrikalar ve kafeleri mescidlere dönüştürüyorlar.

Atina, herhangi bir cami veya Müslüman mezarlığı olmayan tek Avrupa başkenti. Atina’da 300 binden fazla Müslümanın yaşadığı tahmin ediliyor.

Kaynak: Dünya Bülteni

Bir cevap yazın