Fransa’da Müslüman okullarına ayrımcılık

Fransa’da, ülkenin en eski ve en başarılı Müslüman okulu, finansal problemler dolayısıyla kapanmanın eşiğine geldi. Réussite (İbn Rüşd) adındaki okulun 300 bin Euro borcu bulunuyor. Okul yönetimi durumun sorumlusu olarak da Fransız hükümetini suçluyor. Zira, hükümet, diğer bütün dini okullara yaptığının aksine, Réussite’e yardım yapmayı reddetmiş. Hükümet yardımı için üç defa başvurduklarını söyleyen okulun başöğretmeni Fazilleau, her seferinde dosyalarında bir belgenin eksik olduğunun kendilerine iletildiğini söylüyor. Fazilleau, belgeleri kendisinin hazırladığını ifade ederek, herhangi bir eksik olmadığından ısrar ediyor. Fransız kanunları çerçevesinde dini okullar, devlet okullarının ders programlarına uymakla yükümlüler. Bunu haricinde teftişlerden de geçen okullara hükümet yardımı yapılıyor. Gazeteye göre, Fransa’daki 8 bin Hristiyan ve Yahudi okuluna da aynı prosedür uygulanıyor ve bu okullar hükümetten fon alıyorlar.

Müslüman okullarına fon yok!

Ülkedeki hiçbir Müslüman okuluna ise bu yardım verilmiyor. Fazilleau durumu, “Hükümet bize bu parayı vermek istemiyor. Burası benim ülkem. Adil bir ülke olmasını beklerim. Ama şunu utanarak söylüyorum: Apaçık bir şekilde Müslümanlara karşı ayrımcılık, hatta tecrit var.” sözleriyle değerlendiriyor. Okulun kapanmasının sadece kendileri için değil, bütün bir Müslüman toplumu için sert bir darbe olacağını söyleyen Fazilleau, yardım edilmemesi durumunda kapanmaktan başka bir çareleri olmadığını söylüyor.

Fransa’da yaşayan Müslümanlar için bu tür okullar başörtüsü yasağından kaçış yolu olarak görülüyor. Réussite’te okuyan Selma Ikhafoulma isimli bir öğrenci, diğer okullarda okuyan arkadaşlarının, dışarıda başörtülü dolaştıklarını, ancak okul kapısında çıkarmak zorunda kaldıklarını söylüyor. Fransa’da dört yıl önce çıkan yasayla devlet okullarında başörtüsü kullanılması yasaklanmıştı.

Kaynak: Dünya Bülteni

 

Bir cevap yazın