Çarşaflı Kadının Allah’ı

Fatih 1. İcra Mahkemesinde görev yapan kadın hakimin çarşaflı bir kadına “Sizin Allah’ınız ve Allah’ınızın kanunları burada geçmez.” demesi ve tahkir etmesi meselesiyle ilgili olarak Serdar Kaya, Derin Sular adlı sitesinde çarpıcı bir hususa dikkat çekti:

“…Ancak birkaç gün önce yaşanan bu tecrübenin asıl dikkat çekici yönü, sürekli nazara verilen objektiflik ilkesini akla getiriyor olması. Şöyle ki, başörtülü vatandaşlarımızın kamu görevi yapabilmelerinin önündeki yasak, bugüne dek hep “dini kimlikleri nedeniyle objektif davranamayacakları” argümanıyla gerekçelendirilmeye çalışıldı. Bu argümanı savunanlara, aynı objektiflik sorununun başörtüsüz bir hakim karşısına çıkan başörtülü biri için de geçerli olduğu hatırlatıldığında ise, kendilerinden laiklik ya da Atatürk adına atılan bilindik sloganlaşmış ifadeler haricinde herhangi bir makul yanıt alabilmek mümkün olmadı. Bu yaşanan olay, bir yönüyle Türkiye’deki hakim rejimin İslam dininin kültürel öğelerine olan alerjisini (bir kez daha) ortaya çıkarırken, diğer bir yönüyle de, varolmayan başörtülü hakimlere yapılan “objektif olamama” ithamının, hal-i hazırda görev yapmakta olan başörtüsüz hakimler için de pekala geçerli olabileceğini gösterdi.”

Yazının tamamı için:

Serdar Kaya, Derin Sular

One thought on “Çarşaflı Kadının Allah’ı

  • Dinde zorlama yoktur. Doğru yol, sapıklıktan, hak batıldan ayrılıp belli olmuştur. Artık kim tağutu reddedip Allah’a iman ederse, işte o, kopması mümkün olmayan en sağlam tutamağa yapışmıştır. Allah her şeyi işitir, bilir. (Bakara 256

Bir cevap yazın