Mayınlı arazide geri adım atıldı

Meclis Genel Kurulu’nda iki haftadır krize neden olan Türkiye ile Suriye sınırındaki mayınların temizlenmesi ve ihale işlemlerine ilişkin yasa tasarısını hükümet, muhalefetle anlaşarak komisyona geri çekti. CHP Grup Başkanvekili Hakkı Süha Okay, mayınların temizlenmesiyle ilgili tasarının geri çekildiğini bildirdi. Tasarı, Türkiye-Suriye Sınırı’ndaki 216 bin dekar alanda bulunan mayınlı arazinin temizlenmesinin ardından tarıma açılmasını düzenliyor. Tasarının temizlik yapan şirkete arazilerin 40 yıllığına devredilmesi maddesi büyük tartışmalara neden olmuştu.Tasarının Salı günü genel kurula gönderilmesi planlanıyor.

“Fatura” mı ödüyoruz!

Ahmet Taşgetiren, Bugün’deki yazısında konuyla ilgili şu yorumu yaptı: “Davos’un faturası? “One minute”ün faturası?
Bu kadar kısa zamanda mı kesildi fatura? İş için sık sık İsrail’e gidip gelen bir dostum söyledi: -Evet, mayınların İsrail firmasına verilecek olması bir gönül alma işidir! Çünkü, devlet adına resmen ifade edilmemiş olsa bile, İsrail’de, halkta müthiş tepki var Davos konusunda Başbakan Tayyip Erdoğan’a karşı…

Bu işi bundan sonra İsrail’e yaptırmanın imkanı, şayet hükümet intihar etmeyi göze almıyorsa, yoktur. İntihar etmeyi göze aldığında da hiç olmayacaktır.Hükümet, iki ay önce yenilendi. Bence hükümeti ve Ak Parti’yi bu “mayınlı alan”a sürmemek lazımdı. Çok büyük hata oldu. İsrail’le ilişkileri düzeltmek mi? Eh, biraz da onların düzeltme arayışı içine girmesini beklemek lazım.”

Platform Haber

 

Bir cevap yazın