Bulgar konsolosluğu başörtülülere vize vermiyor!

Bulgaristan’ın İstanbul Başkonsolosluğu vize için başvuran başörtülü Türk vatandaşlarına başı açık fotoğraf verme mecburiyeti getirdi, 66 yaşındaki Selver Dönmez’e vize için başını açtırdı. Bulgaristan’ın İstanbul Başkonsolosluğu, vize başvurusunda bulunan başörtülülere vize vermeyeceğini açıkladı. Konsolosluğun dört ay önce başlattığı uygulamaya Bulgaristan’a gitmek isteyen başörtülüler tepki gösteriyor. Konsolosluğun en son mağduru 66 yaşındaki Selver Dönmez oldu. Bundan 41 yıl önce Bulgaristan’dan Türkiye’ye göç eden ve Türk vatandaşlığına geçen Selver Dönmez, Bulgaristan’da yaşayan 87 yaşındaki babası ile 85 yaşındaki annesini görmek için Bulgaristan’a gitmeye karar verdi. Vize almak için Bulgaristan Başkonsolosluğu’na giden Selver Dönmez, konsolosluk yetkililerinin akıl almaz talebi ile karşılaştı. Konsolosluk yetkilileri, yaşlı kadına vize için başı açık fotoğraf vermesi gerektiğini ifade ettiler. Pasaportunda başı kapalı fotoğraf olduğunu bu yaşta başı açık fotoğraf veremeyeceğini belirten Dönmez, konsolosluk görevlileri tarafından dışarıya çıkartıldı. İkinci kez randevu alan ve başı açık fotoğraf veren Dönmez ancak bu şekilde vize alabildi.

Selver Dönmez, konsolosluğun başı açık fotoğraf vermeyenlerin randevularını iptal ettiğini belirterek, ‘AB üyesi olan bir ülkenin konsolosluğuna bu hiç yakışmıyor’ dedi. Selver Dönmez, ayrıca vize kuyruğundaki Türk vatandaşlarına Bulgarca konuşmaları için baskı yaptıklarını tercümanlık yapmak isteyenlerin ise konsolosluk yetkilileri tarafından azarlandığını söyledi.

Başörtülü fotoğrafa vize iptali

Selver Dönmez böşörtülü fotoğraf verince vizesi iptal edildi. İkinci kez bankaya 25 TL randevu ücreti yatırarak vize randevusu alan Dönmez, müracaatında başı açık fotograf verince Bulgar vizesini alabildi.

Mehmet Oktay, Yeni Şafak

One thought on “Bulgar konsolosluğu başörtülülere vize vermiyor!

  • Ewet bendd bir gocmen olarak benimde anne annem orda bas ortuluama bulgar dairelerine giriste ve bulgarj kimligi cikartirken basini actiriyolar.bu teyzede turk vatandasi oldugu icin yadirgamis ama orda tum muslumanlar a actiriyolar orasi bulgaristan yapicak bisey yok

Bir cevap yazın