Eylem Çağrısı: 5 Haziran 2008’de Ne Oldu?

Bundan tam bir yıl önce, 5 Haziran 2008 günü Anayasa Mahkemesi “Anayasada türban değişikliği” olarak bilinen iki yasa değişikliğini iptal etti.

Değişikliği iptal edilen maddelerde başörtüsü kelimesi dahi geçmiyordu. Başörtülü vatandaşların da tüm vatandaşlar gibi devlet karşısında eşit muamele görmesini sağlayacak değişiklik laikliğe aykırı bulunarak iptal edildi. Anayasa Mahkemesi laikliği kendince yorumladı.

Anayasa mahkemesi yetkisini de aşarak TBMM’nin kendi iradesi ile yeni ve sivil bir anayasa yapmasının önüne dikilmiş oldu. Yeni bir anayasa gerekiyorsa onu da darbeciler yapar zihniyeti tazelendi. Türkiye Cumhuriyetinin temel ilkelerinden biri olan “hâkimiyet kayıtsız şartsız milletindir” ilkesinin kâğıt üzerinde dahi işlemediği ortaya kondu.

5 Haziran 2009 Cuma günü, anayasa mahkemesinin anayasa değişikliği iptali kararı verdiği günün birinci yıldönümünde Ankara’da Anayasa Mahkemesi önünde tam bir yıl önce meclisin iradesine ket vurup, başörtüsü ayrımcılığını çözümsüzlüğe iten kararla ilgili açıklama yapmak üzere buluşacağız.

“Benim de iradem yok sayıldı”, “atanmışlar seçilmişlere had bildirmesin” diyen herkesi 5 Haziran 2009’da saat 12:00’de Anayasa Mahkemesi önüne bekliyoruz.

İrtibat: 02125290456/ 05462432728
Anayasa Mahkemesi Adres: Ahlatlıbel Mahallesi İncek Yolu Serpmeleri No:4 06890 Çankaya – Ankara

Ayrımcılığa Karşı Kadın Hakları Derneği

Bir cevap yazın