Tenis kortu kamusal alan oldu: Başörtülüysen oynayamazsın

ENKA tesislerinde tenis dersi alan arkadaşlarının tavsiyesi üzerine eşi Ruhi Yılmaz ile başvuran Nurgül Yılmaz beklemediği bir olayla karşı karşıya kaldığı iddia edildi. Yılmaz ailesi, randevu aldıktan sonra, spor ayakkabısını ve eşofmanını giyerek geldikleri tesislerde ilginç bir yasaktan haberdar oldu. Kendisine “Sportif Branşlara Üye Olma Şartları” yazılı bir form gösterilen Yılmaz, “Spor alanlarında çağdaş spor kıyafeti giyeceğime; hiçbir siyasi ve politik görüşün propagandasını yapmayacağıma…” maddesi gereğince tesise alınamayacağını öğrendi. Tesis Müdürü Ekrem Ay’a dertlerini anlatmaya çalışan Yılmaz ailesi umursamaz tavırlarla karşılaştı. Ekrem Ay’dan, bu uygulamanın doğru ve 45 yıldan beri uygulanan bir prosedür olduğu gibi yanıt alan Nurgül Yılmaz, çağdaş olmayan başörtüsü nedeniyle bu tesiste spor yapamayacağı gerekçesiyle şok yaşadığını söyledi.

Böyle bir şeyle karşılaşmayı beklemediğini ve bayağı üzüldüğünü belirten Nurgül Yılmaz, o an neler hissetiği yönündeki soruyu, “Öz yurdunda garip öz yurdunda parya. Hep aklıma bu geliyor.” şeklinde yanıtladı.

Nurgül Yılmaz’ın eşi Dr. Ruhi Yılmaz da yaşadığı olayı üzüntü verici bulduğunu söyledi. Yılmaz, “Bizi ilk önce hocalar uyardı. ‘Başörtülüler problem yaşıyor. Eşiniz de başörtülü bu şekilde ders almanıza izin vermezler’ dediler. Tesis Müdürü Ekrem Bey ile görüştük. Bize başörtünün çağdaş kıyafet olmadığını söyleyerek tesise alamayacağını söyledi. Biz amacımızın sadece spor yapmak olduğunu söyledik ama sonuç değişmedi. Bizi kapı dışarı ettiler. Bu bizi rencide etti. Başörtülü bir bayanın böyle bir muameleye maruz kalması yanlış.”

Kaynak: Zaman

Bir cevap yazın