Kocaeli: Yasaklar toplumu yozlaştırıyor

Kocaeli İnanç Özgürlüğü Platformunun 216.hafta basın açıklamasını 6 Haziran 2009 Cumartesi günü saat 12.30 da İzmit Sabri Yalım İnsan Hakları Parkında yapıldı.Basın açıklamasını MAZLUMDR Kocaeli Şubesi gönüllüsü Sezer Çorman yaptı.

Basın açıklamasının tam metni:

Ekonomik ve sosyal baskıların bizleri ittiği toplumsal cinnet, şiddet ve hoşgörüsüzlük ile yollarımız yeniden kesişti. Mardin’deki toplu katliamdan sonra yaşanan Adana’daki olay ve cinayetler bizi bir arada tutan değerlerin çözüldüğünü, ahlak ve erdemli davranışların yerle bir olduğunu gösteriyor. Dayatılan ideolojik yaşam tarzının yeryüzü cenneti, cehenneme dönüştü.

Her fırsatta saldırılan binlerce yıllık gelenek ve örfler batı medeniyetinin göz alıcı şaşası ile hayatımızdan bir bir uzaklaştırıldı. Ahlak, erdem, akrabalık, komşuluk, digergamlık sadece masallarda ve ilköğretim sosyal bilgiler kitabında var. Geleneklerinden kopuk, türedi bir şekilde yeniden inşa edilmek istenen bir toplum, tarihimizde rastlamadığımız bir şekilde katliamlara sebep oluyor. Aile fertleri bile birbirini acımasızca katlediyor.

Her gün televizyonlarda, gazetelerde bu tür insanlık suçları sıradan bir görüntü olarak bizlere sunuluyor.

Hayata ideolojik bakanlar! İşte inşa etmek istediğiniz toplum. Şimdi televizyonlarda başınızı ellerinizin arasına alıp soruyorsunuz. Neden böyle oldu? Neyi yanlış yaptık?

Sizler üniversitelerde başörtüsü ile uğraşırken, Nazi döneminden kalma ikna odaları kurarken eğitimi, öğretimi kurmaca ideolojinize kurban ederken 21.yüzyıl Türkiye’si birbirini boğazlıyor.

Onuncu yıl marşını yazanlar sadece yetmiş yıl sonra gençlerin karıştıkları olayları görseler herhalde şaşkınlıktan küçük dillerini yutarlardı. Birileri hayatlarını veren bu insanların sorumluluğunu hissetmeli, bu insanlar kenar-ı Dicle’de kurtların kaptığı kuzulardır.

Kocaeli İnanç Özgürlüğü Platformu’nun, Evrensel İnsan Haklarına saygılı üyeleri olarak Türkiye’nin umut dolu yarınları adına elimizi taşın altına koymaktan çekinmeyeceğiz.

KOCAELİ İNANÇ ÖZGÜRLÜĞÜ PLATFORMU ADINA
Sezer ÇORMAN

Bir cevap yazın