Konya: Hukuk faciaları devam ediyor

Konya İnanç Özgürlükleri Platformu 91. Hafta basın açıklamasını platform adına Ahmet Yalçın okudu. Açıklamasında Obama’nın kahire açıklamasına değinen Yalçın, Konya Numune Hastanesinde gerçekleşen olaylardan da bahsetti.

Basın açıklamasının tam metni:

Rahman Rahim Allah’ın adıyla

Münafıklar sana geldikleri zaman, muhakkak senin Allah’ın Resulü olduğuna şahitlik ederiz derler. Senin kendisinin elçisi olduğunu Allah bilir. Ve Allah münafıkların yalancı olduklarına da şahitlik eder. Yeminlerini kalkan yapıp Allah yoluna engel oldular. Onların yaptıkları ne kötüdür. (Bu sahtekârlıklarının sebebi şudur) İman ettiler sonra kâfir oldular. Bu yüzden kalplerinin üzeri mühürlendi. Artık onlar anlamazlar. (Münafikun suresi 1-2-3. Ayetler)

Esselamu Aleyküm!

Barak Hüseyin Obama. Adı Burak! Adı Hüseyin. O Bir Müslüman. O bir Hristiyan. O bir Yahudi. Bazılarına göre kurtarıcı! Bazılarına göre bir Mesih gibi! Hem beyaz-hem siyah, hem zengin-hem ezilen, hem beyaz Amerika’dan-hem en alttakilerden. Amerikalı, Avrupalı, Afrikalı, Endonezyalı, Kenyalı..

Savaş olmasın, işgal olmasın, nükleer silah olmasın, İsrail saldırmasın, Filistin ezilmesin, İslam dünyasında barış olsun, demokrasi olsun, özgürlük olsun, refah olsun. Yeryüzünde kavga olmasın, ölüm olmasın, acı çekilmesin, kimse kimseye tahakküm etmesin, bütün insanlık kardeş olsun. Ne çok güzel şey duyduk böyle…

Yeryüzündeki tüm mabedleri dolaşacak. İnsanlığı ortak kurtuluşa çağıracak. Bu sefer Kahire’den dinledik. Ezan sesiyle uyanırmış, ABD en büyük Müslüman ülkelerdenmiş, üç kıtada İslam’ı tanımış. Müslümanlarla ABD artık ortakmış. Yeryüzünü birlikte düzelteceklermiş. Amerika her zaman barıştan yana olmuş. Ayetlerden, İslam’ın insanlığa sunduğu hizmetlerden, Müslümanların bilim ve teknolojiye katkılarından, müzikten, mimarlıktan, sanattan ve konuştuğu ülkede sokaktaki insanı havaya sokan her şeyden biriktirilmiş güçlü alıntılarla, iddialı cümlelerle süslenmiş bir konuşma dinledik.

Aynı zamanda; dünyadaki nükleer silahlara karşıyız derken sadece İran’ı kastetmesine, barış isterken Müslümanların bir bölümünü terörist ilan etmesine, işgal ve acımasızlık devam ederken Hamas İsrail’i tanımalı önerisine, masum kadın ve çocukların öldürülmesine karşıyız derken Pakistan köylerinde füzelerle kadın ve çocukların kıyıma uğramasına ne desek! Böyle yüzlerce cümle kurabilir, yüzlerce örnek verebiliriz ama ne anlamı var!

Hiçbir Müslüman liderin söyleyemeyeceği, göze alamayacağı, cesaret edemeyeceği şeyleri söyledi. Dibe vuran Amerikan imajı zirveye fırladı. Ruhlarımız okşandı, mutlu olduk, alkışladık. İnanmak istedik. Ama inandık mı? Gerçekten inandık, ikna olduk mu? Bu soruya bizler hayır diye cevap veriyoruz vicdanlarımızdan!

Anayasa mahkemesinin başörtüsü ile ilgili iptal kararının yıldönümündeyiz. Aslına bakarsanız yapılan hukuki düzenleme Müslüman kadının hak ettiği özgürlüğü vermiyordu, sadece özgürlük kırıntılarıydı yapılan düzenleme… Buna rağmen anayasa mahkemesinin almış olduğu iptal kararı; inançlı insanlara yönelik önyargılarının, ayrımcılıklarının tezahürüdür.

Geçtiğimiz yıl olayın merkezinde başörtülü bir doktorun bulunduğu, uğur dündarında mal bulmuş mağribi gibi üzerine atladığı diğer yandaş medyayı da arkasına taktığı düzmece haberinin yalan olduğu ortaya çıkmış, bunun üzerine bahsi geçen başörtülü doktorun açtığı dava mahkemece reddedilmiş, hakim gerekçe olarak; akılcı ve müsbet bilimin aksine, başörtülü olması hasebiyle her türlü hakarete ve hatta iftiraya uğramasının normal olduğunu ifade etmiştir. Bu kabul edilemez bir çifte standarttır.

Geçtiğimiz hafta çocuğu hunharca yakılarak öldürülen aileye başsağlığı ve Allah’tan sabır dileriz.

Hak ve özgürlüklerin ihlal edilmediği, kurdun koyun postuna bürünmediği, hırsızın bekçi yapılmadığı, zulmün ve fitnenin yok olduğu bir dünyada yaşama umudu ile Hepinizi 92. Haftada direnişimizin kalbi Kayalıpark’ta aynı saatte buluşmak üzere Allah’a emanet ederiz.

 

Bir cevap yazın