Van: Resmi ideolojiden kurtulmadıkça çözüm yok!

Van Hak ve Özgürlükler Platformu 140. Basın açıklamasını yine sanat sokakta devam ettirdi. VAHÖP olarak haftalık basın açıklamasını iki aydır aylık olarak gerçekleştiren platform, “başörtüsü türküsü” adlı ezgi-marş ve “cennet örtüsü” adlı şiirin okunmasından sonra basın açıklamasına geçti. Açıklamayı platform adına Umut-Işığı Derneği başkanı Abdurrahman EREN okudu.

Basın açıklamasının tam metni:

ZULÜM DEVAM EDİYOR, DİRENİŞİMİZ DE…

Van Hak ve Özgürlükler Platformu olarak; başörtüsü yasağı ilkelliğinin devam ettiği Haziran 2009 ‘da, 140. kez direniş kararlılığımızı ilk günkü heyecanımızla yineliyoruz. Başörtüsü düşmanlığı, hala değişik şekillerde yaşanmaya devam etmektedir.

Kısa bir süre önce Fatih adliyesinde, Naciye DORUK’un maruz kaldığı faşizan muamele, başörtüsü düşmanlığının kimi çevrelerde patolojik bir vakaya dönüştüğünü ortaya koymaktadır. Öyle ki; adalet dağıtma mekanizmasının başındaki bir hâkim, bir başörtülüye “Sizin Allah’ınız ve Allah’ınızın kanunları burada geçmez.” diyebilmiştir. Yine İstanbul’da yüksek ateş şikâyetiyle hastaneye getirilen, Aynur TEZCAN isimli hastaya annesinin kıyafeti nedeniyle tıbbi müdahale geciktirilmiş ve hastanın beyin ölümü gerçekleşmiştir. Hipokrat yemini etmiş doktorların, bu davranışlarının hiçbir hukuki ve insani izahının olamayacağı ortadadır. Bulgar elçiliğinde, başörtülülere vize verilmemesi ayrı bir zulüm olarak hatırlanacaktır. Bulgar zulmünün, içimizdeki beyinsizler eliyle yapılması ayrıca manidardır. Bu örneklerden anlaşıldığı üzere, başörtülülere karşı ayrımcılık, görevi kötüye kullanma, kin ve düşmanlığa tahrik şeklinde tezahür eden faşizme karşı mücadelenin yükseltilmesi zorunluluktur.

5 Haziran 2008’de Anayasa Mahkemesi başörtüsü yasağını kaldırmaya dönük kanununu iptal ettiğini unutmuyoruz. 411 milletvekilinin iradesiyle kabul edilen bu kanunun iptali, halk iradesini yok saymaya dönük bir yargı darbesi olarak tarihteki yerini almıştır. Bu iptalin yıldönümünde utanç verici tüm darbe ve muhtıraları bir kez daha yüksek sesle kınıyoruz.

Kürt sorununa yönelik son dönemde umut verici gelişmeler yaşanmaktadır. Bizzat Cumhurbaşkanı Sayın Abdullah Gül’ün inisiyatifinde, şekillenen çözüm arayışı, kaçırılmaması gereken bir fırsat olarak ortada durmaktadır. Kürt sorununun Türkiye’nin birinci meselesi olduğu, geçen zamanın kayıpları arttıracağı, bir arada yaşama iradesinin tüm kesimlerde güçlü bir karşılık bulduğunu memnuniyetle müşahede etmekteyiz. Sorundan nemalanan Ergenekon benzeri çetelerin, çözüm arayışını sabote etmeye dönük girişimlerine karşı ihtiyatlı olunmalıdır. Siyasi iradenin Kürt sorununda, cesaretle atacağı adımların arkasında olacağımızı beyan ediyoruz. Tıpkı Ergenekon sürecinde olduğu gibi.

Ergenekon soruşturması kapsamında darbelere karşı yürütülen mücadeleyi, önemsiyoruz. En ufak bir gevşeklik gösterilmeden, sonu nereye varırsa varsın, tüm hukuk dışı yapılanmaların tasfiyesini başörtüsünden Kürt sorununa, ülkenin önünü tıkayan bütün sorunların çözümünde olmazsa olmaz kabul ediyoruz.

Suriye sınırındaki, mayınlı arazilerin temizlenmesi ihalesi hususunda, israilli şirketlerden kaynaklanan şaibe izaha muhtaçtır. Siyonistlerin müdahil olduğu hiçbir faaliyetin insanlık yararına sonuçlanmadığı tarihen sabittir. Sermayenin dini-milliyeti olmaz bahanesi arkasına sığınılması ikna edici değildir, daha dün gazzede binlerce kardeşimizi katleden siyonistlerle her türlü askeri, siyasi ve ticari ilişkinin kesilmesi Müslüman halkımızın temel talebidir. Halkımız, hükümete toplumsal taleplere kulak vermesi gerektiğini mahalli idareler seçiminde hatırlatmıştır.

Sivil anayasa çalışmasının hiçbir gündemin gölgesinde kalmayacak şekilde, devam ettirilmesinin önemine inanmaktayız. Darbe anayasasından, resmi ideolojiden özgürleşmedikçe, yaşanabilir bir ülke tesis edilemeyecektir.

Van Hak ve Özgürlükler Platformu olarak, bugüne kadar olduğu gibi, bugünden sonra da hak ve hürriyetlerin takipçisi olacağımızı, kim olursa olsun zalime karşı ve kim olursa olsun mazlumdan yana olacağımızı vurgulamayı önemsiyoruz.

Platform adına Umut Işığı Derneği Başkanı Abdurrahman EREN

 

Van Hak ve Özgürlükler Platformu

Gökkuşağı Derneği / İnsan -Der / Erdem-Der /Anadolu Gençlik Derneği

Memur-Sen / Mazlumder / İmam Hatip Mez. ve Men. Derneği / Umut Işığı Derneği

One thought on “Van: Resmi ideolojiden kurtulmadıkça çözüm yok!

  • bu zülüm bizi hayatın dışına itmek için yılardır bize çektirmediği eziyet kalmadı şimdi aynı zülüm ve eziyet çocuklarımıada reva goruliyor ve malesef bu sadece sıtatikocu dine karşı olan zihniyeti tavrı deyil bu aynı zaman dindar sıtakukucuların da tavrıdır benim kızım fetullah cematinin okulunda peruklu okumak istediği için okuldan atıldı bu bize bugune kadar rva görulen butun zulumlerden daha ağır geldi.

Bir cevap yazın