Başörtülülerle, sakallıları taziye evine almadılar

Erzurum’da, askeri lojmanlardaki cenaze evine taziye ziyaretine gidenler, sakallı ve başörtülü oldukları için, içeriye alınmadı. Olaya tepki gösteren vatandaşlar, bu yobazlığın ve ilkelliğin artık son bulmasını istedi. Erzurum 9. Kolordu Komutanlığı bünyesindeki İnşaat Emlak Şubesi’nde sivil memur olarak çalışan ve vefat eden Orhan Çiftçi’nin taziyeye gelen yakınları, askeri lojmandaki taziye evine erkekler sakallı ve kadınlar ise başörtülü oldukları için giremediler.Nizamiyede görevli askerler, vefat eden Çiftçi’nin sakallı akrabalarına “sakalını kes gel” derken, başörtülü yakınlarına da “tavşan kulağı yap öyle gir” diye dayatmada bulundu. İtirazlar sonuç vermeyip bazı akrabalar taziye evine giremeyince bu defa çözüm taziye evinin yerinin değiştirilmesinde bulundu. Mahalle sakinleri, askeri lojmanlardaki yasaklar sebebiyle ailenin akrabalarının lojmanlara alınmadığını, bu yüzden taziyeleri eniştelerinin evinde kabul ettiğini belirttiler.

Uygulama askeriyeye hasmış…

Kolordu Komutanı ile görüşüp bu uygulamanın yanlış olduğunu anlatmak istediğini söyleyen A.K, “Fakat akrabalarım izin vermediler. Komutanın çok sinirli bir kişi olduğunu ve moralimi bozacağını belirttiler. Ben de vazgeçtim” şeklinde konuştu.

Olay ile ilgili aradığımız 9. Kolordu Komutanı Korgeneral Tevfik Özkılıç sorularımızı cevaplamaktan kaçınırken, özel kaleminde görevli Başçavuş Ayhan Kutluay ise uygulamanın tüm askeri birliklerde olduğunu, 9. Kolordu’ya bağlı birliklere has bir durumun söz konusu olmadığını söyledi.

Kaynak: Vakit

One thought on “Başörtülülerle, sakallıları taziye evine almadılar

  • bu haberde benzeri binlercesi gibi mimarları açısından 28 şubat’ın ne kadar kolay kazanılmış bir zafer olduğunu, yasakçıların ne kadar kendilerinden emin olduklarını gösteriyor. maalesef müslüman kamuoyunda ise aynı kararlılığı sadece mağlup olduklarına iman etmelerinde görüyoruz.. ama endişeye mahal yok ;zulmü hafta sonu etkinlikleriyle sona erdirmeyi düşünen son derece maharetli ve dahi azametli derneklerimiz ,cemaatlerimiz de var nasıl olsa.!! hem zaten 3-5 seneye kadar sorun olabilecek kudreti olan bir başörtüsü olgusuda kalmayacağı için sorunun – dindarların diye de okunabilir-“gülünçleşerek” ortadan kalkabileceğinide öngörebiliriz.. öyleyse “ne mutlu türküm diyene”…

Bir cevap yazın