Tuzla tershanesinde bir can daha gitti

Tuzla Tersaneler Bölgesi’nde vahşi kapitalizmin sebep olduğu can kayıpları devam ediyor. Çelik Tekne Tersanesi’nde yapım aşamasında olan bir gemi boyandığı sırada ambar bölümünde gaz sıkışması sonucu meydana gelen patlamada 29 yaşındaki Hüseyin Kırgül olay yerinde hayatını kaybetti. Sait Ahmet ile Süleyman Kargı isimli işçiler de yaralandı. Süleyman Kargı’nın durumun ağır olduğu ve hayati tehlikesinin bulunduğu, Sait Ahmet isimli işçinin ise vücudunda yanıklar olduğu ama hayati tehlikesinin bulunmadığı öğrenildi.

Konuyla ilgili olarak Tersane İşçileri Birliği Derneği’nden yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi: “İşçi ölümlerini işçilerin cahilliğine bağlayanlar, işçileri her türlü ağır şartlarda çalıştırıp açıktan ölüme mahkûm ediyorlar. Herkes tarafından bilinmektedir ki boya yapılan yerde gaz birikmesi ve yoğunlaşması olur. Bu gaz birikiminin fanlarla tahliye edilmesi gerekir. Ancak bu tahliye işlemi tersane patronları için hem bir zaman kaybıdır hem de fanlar masraflıdır. Dolayısıyla gerçekleşen açık bir katliamdır.

Krizi gerekçe göstererek zaten almadıkları iş güvenliği tedbirlerini daha da alt seviyeye düşürerek yeni ölümlerin önünü açmaktadırlar. Geçmişte tersane patronları çalışma alanımız dar, üretim yoğun kazalar bundan dolayı gerçekleşiyor diyorlardı. Oysa şu an için krizi gerekçe göstererek on binlerce işçinin işine son verdiler. Demek ki sorun alan darlığı ya da yoğun çalışma değil. Sorun kar hırsına bağlı işlenen vahşi cinayetlerdir.

Tersane İşçileri Birliği Derneği olarak gerçekleşen bu katliama da sessiz kalmayacağız. Mevcut kapitalist krizin faturasını biz işçilere keserek ücretleri gasp edenler ve cinayet işleyenlere karşı eylemdeyiz. 8 Haziran günü ücret hakkı için Pendik Askeri Tersanesi’nde direnişte olacağımızı duyurmuştuk. 9 Haziran sabah saat 07.30’da Pendik Askeri Tersanesinde ücret hakkı için direnişte olacağız.”

Platform Haber

 

Bir cevap yazın