Azerbaycan’la yasak kardeşliği!

Türkiye ile Azerbaycan hakkında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan “tek millet, iki devlet” diyordu. Son haberler devletlerin de tek zihniyete sahip olduğunu bir kez daha ispatlıyor. Azerbaycan’da Meclis Komisyonu tarafından Azerbaycan Meclisi’ne devlet başkanlığından insan hakları, dini özgürlük ve sivil toplum kuruluşları gibi birçok konuda yasaların değiştirilmesine yönelik teklif götürüldü. Teklif edilen maddelerle öngörülen değişiklikler şöyle:

1-İmamlar yalnız Kafkasya Müslümanları İdaresi tarafından tayin edilebilecek.

2-Yurtdışında dini eğitim almış insanların ülke içerisinde dini ibadetlere öncülük etmesi yasaklanacak.

3-Sivil toplum kuruluşlarına dair yasalar yeniden gözden geçirilecek ve yabancı STK’ların ülke içerisindeki faaliyeti yasaklanacak.

4-Milli manevi değerleri rencide edecek yayınların yapılması yasaklanacak.

Yeni yasaların kabul edilmesi durumunda ABD tarafından fonlanan ve diğer batı ülkelerine bağlı kurumlar da ilga edilecek. Uzmanlar, cami imamların Azerbaycan Şeyhülislamı Allahşükür Paşazade tarafından tayin edilecek olması, Sovyet dönemine dönüşe eşdeğer bir adım olarak değerlendiriyor. Sovyet döneminde Azerbaycan’daki birçok din adamı Kuran-ı kerim’i arapçasından dahi okuyamıyor, bu da ciddi sorunlar doğuruyordu.

Azerbaycan aldığı önemli kararlardan bir tanesi de yurtdışında eğitim alan insanların ülke içerisinde etkisini azaltmaya çalışılması. Bu da Suriye, Türkiye ve Mısır’a dini eğitim alan, birçok Azerinin, rahat bir faaliyet gösterememesi anlamına geliyor.

Yabancı dini teşkilatların faaliyetinin yasaklanması ise Türkiye orijinli cemaat yapılanmalarının tasfiyesi anlamına geliyor. (İbrahim Ali-Bakü, Dünya Bülteni)

Azerbaycan, İsrail’de büyükelçilik açıyor Azerbaycan’ın Gazze’de gerçekleştirdiği katliamlar sebebiyle uluslar arası alanda yalnızlaşmaya başlayan İsrail’de büyükelçilik açmaya hazırlandığı bildirildi. Azerbaycan’da yayımlanan Bizim Yol gazetesi, Azerbaycan hükümetinin İsrail’de büyükelçilik açmaya hazırlandığını belirterek bunun İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Perez’in yakında yapılacak olan Azerbaycan ziyaretinden sonra gerçekleşeceğini yazdı.

Siyasi gözlemciler, Ermenistan’ın Karabağ’ı işgal altında tuttuğunu gerekçe göstererek Türkiye ile Ermenistan arasındaki ilişkilerin gelişmesine tepki gösteren Azerbaycan rejiminin Filistin topraklarını işgal altında tutan İsrail’de elçilik açmasını nasıl izah edebileceğinin merak konusu olduğunu ifade ediyor. (Yakın Doğu Haber)

 

 

 

 

Bir cevap yazın