Başörtüsüne karşı ayrımcılık Belçika’da da var

Brüksel Bölgesel Parlamentosu’nun ilk ve tek başörtülü en genç milletvekili olan Mahinur Özdemir, “Burada benim başörtümle ilgili hiçbir problem olmadı. Ben inancım gereği başörtüsü takıyorum. Belçika basını bu konuda beni hiç rahatsız etmedi. Ancak Müslümanlara karşı bir ayrımcılık var” dedi. Partisinin listesinde 21. sırada bulunmasına rağmen 3 bine yakın tercih oyuyla 11. sırada seçilerek Brüksel’in en genç, ilk ve tek başörtülü milletvekili olan 26 yaşındaki Özdemir, yabancı kökenli de olması sebebiyle diğer adaylardan çok daha fazla çalışarak zorlu seçim sürecini başarıyla tamamladığını anlattı. Annesi Emirdağlı, babası Konyalı olan Özdemir, diğer Türk adayların tercih ettiği Brüksel’de sayısı onbinlere ulaşan Emirdağlıların “hemşehricilik” yaklaşımından daha çok Belçika toplumunun her kesimine ulaşarak ve onların desteğini alarak seçildiğini belirtti.

Siyasette aktif çalışmalarıyla dikkatini çektiği CDH Başkanı ve Belçika Eşit Haklar Bakanı Joelle Milquet’in bir süre partide özel kalem müdürlüğünü de yapan Özdemir, bu süreçte partisinin göçmenlere ve Müslümanlara yönelik ayrımcılıkla mücadele konusundaki politikalarının şekillenmesinde pay sahibi oldu. “Başörtüsünü inancı gereği taktığını” belirten Özdemir, başörtüsü tartışmalarının yoğunlaştığı dönemde görüştüğü CDH Partisi Başkanı Milquet’den “diğer milletvekillerinden farklı muamele görmeyeceği” yönünde güvence aldığını ve Valon Yeşiller (ECOLO) partisinin de başörtülü seçilmesini desteklemesiyle hem CDH yönetiminin, hem kendisinin daha da rahatladığını anlattı.

Başörtüsü konusunda önyargılar var

Özdemir, başörtüsüne izin veren okullarda öğrenci sayısındaki artışla eğitimin kalitesinin gerilediğini anlatarak “Bu ayrımcılıkla mücadele etmek hedeflerimiz arasında. Başörtüsü konusunda müthiş önyargılar var, inançlarla ilgili önyargılar var. Parti başkanımız ve Eşit Haklar Bakanı Milquet’nin isteği ve katkısıyla medyayı, siyasetçileri, sivil toplum kuruluşlarını, okul müdürlerini bir araya getirip bu konuda neler yapılabileceğini, önyargıların nasıl yıkılarak bütün toplumu kucaklayan bir eğitim sisteminin nasıl oluşturulabileceği ve her türlü ayrımcılıkla mücadelenin nasıl yapılabileceği konusunda çaba göstereceklerini” ifade etti.

Kaynak: Haber Vaktim

Bir cevap yazın