Akyazı: Yasakçılar kanunsuzluk yapıyor

Akyazı Başörtüsüne Özgürlük Platformu’nun düzenlemiş olduğu haftalık başörtüsüne özgürlük eylemlerinde 123. hafta geride kalırken, açıklamayı platform adına İrfan Alemdar okudu.

Basın açıklamasının tam metni:

14 Haziran 2009 Pazar günü öğrenci seçme sınavına katılacak olan bir milyon üçyüzellibirbin öğrencilerimize başarılar dileriz.

Öğrenciler içerisinde başörtüsüyle sınava girecek olan kızlarımıza başörtüsü yasağını 4 gün önceden ilan eden ÖSYM başkanının yasakçı ve geri kalmış zihniyetini tel’in ediyoruz.

Bu sınav döneminde de hala kat sayı adaletsizliğinin devam ediyor olmasını eğitim bakanlığı ve iktidar mensuplarının vicdanlarına bırakıyoruz.

Bu ilkel, bu iğrenç, bu utanç verici bu hukuk dışı yasaklar gençliği nasıl içler acısı hale getirdi ibretle her gün manşetlerden görmekteyiz. Maneviyatı olmayan gençliğin bu ülke ve insanına ve insanlığa faydalı olması mümkün değildir.

Bu topraklar üzerinde yaşayan halkın inanç özgürlüğünü kısıtlamak kimsenin haddine değildir. Demokrasi laiklik elden gidiyor bahaneleriyle nara atanlar zihniyetlerini sorgulamalıdırlar. bu ülkede yaşayan insanların ödemiş oldukları vergilerle maaşlarını alıp uygulanan yasaklarda ismi, imzası ve desteği olanlara diyoruz ki yasaklardan mağdur olanların ödemiş oldukları vergilerden gelen maaşınızı reddedin.

Sizleri insani ölçüler içerisinde yaşayan insanlarımıza saygılı ülkeye ve insanlarına faydalı olmaya davet ediyoruz. Başörtüsü yasağı her ne adına yapılıyorsa insan haklarına aykırıdır. Bu ihlal bu utançtan ülke ve insanı bir an önce kurtulmalıdır.

TBMM. kanunsuz yasakları kaldırmak için biran önce gerekli çalışmayı yapmalıdır.

Genelkurmay başkanı İlker BAŞBUĞ’un TSK dine karşı değildir sözünü olumlu buluyor, ancak Erzurum’da 9. uncu kolordu bünyesinde memur olarak çalışırken kalp krizi neticesinde vefat eden Orhan ÇİFTÇİ’nin evine taziyeye giden yakınları başörtülü ve sakallı diye lojmanlara alınmamış olmasına anlam veremiyoruz. Normalleşmenin ötekileştirmek olmadığını sivil ve askeri erkanın bilmiş olduğunu zannediyoruz.

Hak ve ihlallerin son bulduğu günler temennisiyle gelecek hafta cumartesi 12.30’da buluşmak üzere Allah’a emanet olun.

Akyazı Başörtüsüne Özgürlük Platformu

Bir cevap yazın