SHP’de darbe, “türban” ve çarşaf tartışması

SHP kurultayında partinin genel başkanı seçilen Türkiye solunun önemli isimlerinden ve geçmişin gençlik liderlerinden Hüseyin Ergün’le Neşe Düzel Taraf için bir röportaj yaptı. Röportajda Ergün’ün “Darbe öncesi provokasyonlarda solun rolü fecidir. Türkiye solu, hep ‘bir punduna getirsek de askerle birlikte iktidara gelsek’ diye düşünür. Vurmalar, kırmalar hep darbe içindir.” ve Mahir Çayan’la ilgili “Mahir’e, ‘MİT bizim içimizde. Ne oluyoruz?’ dedim. Bana, ‘elbette MİT bizimle ilişki kuracak. Biz güçlü bir siyasi hareketiz’ dedi.” sözleri, sol kamuoyunda dikkat çekti. Biz ise röportajdan kendi gündemimize ilişkin bölüme dikkat çekiyoruz. Ergün, soldaki genel eğilimin dışında başörtüsü yasağına ilişkin şöyle söylüyor: “Ben üniversitede türban yasağına kesinlikle karşıyım. Gördüğüm kadarıyla arkadaşlarımın genel yaklaşımı üniversitede türbanın serbest olması yönünde. Bir insanın kıyafetini yasaya ve anayasaya bağlamak tutuculuktur. Hatta ben orta öğretimde de türban yasağının önemli olduğunu düşünmüyorum. Üniformalı memurlar hariç devlette çalışanlar da isterlerse başlarını örtebilirler. Çünkü bütün mesele kendine benzetme zorlamasının olmamasıdır.”

Bu cevabın akabinde Neşe Düzel’den “Peki, sizce bir öğretmenin türban takan bir öğrencisini arkadaşlarına alkışlatması masum bir şey midir yoksa diğer kız öğrencileri de türban takmaya bir zorlama mıdır?” şeklinde konuyla alakasız ve mevcut durum düşünüldüğünde son derece anlamsız ve gereksiz bir soru geliyor. Ergün de soruyu şöyle yanıtlıyor: “Zorlamadır tabii. Bütün mesele de budur. Türbanlı bir öğretmenin öğrencisini ‘türban takmaya özendirmemesi’dir. Yani onu türban takmaya zorlamamasıdır. Aslında biz, AB hukukunun normlarının Türkiye’de uygulanmasını istiyoruz. AB ülkelerinde hangi özgürlükler varsa Türkiye’de de olmalı. Türkiye AB ülkelerinden daha kırılgan değil.”

“Türbanlı memurun bir adım ötesi çarşaflı memurdur”

SHP Genel Sekreteri Ahmet Abakay ise Ergün’ün röportajda sol ve darbeciler arasındaki ilişkilere dair ifade ettiği görüşlerinin sol adına kabul edilemez olduğunu savunarak, “Bunlar partinin görüşleri değil, kendi kişisel görüşleridir” dedi. Ergün’ün memurların da türban takabileceği yönündeki açıklamalarına ise Abakay, “Üniversitede türban yasağını ben de savunmuyorum. Ama o diyor ki, memurlar da türban takabilirler. Bu AKP politikasıdır, bunu AKP savunabilir ama solda olan birisinin savunması mümkün değil çünkü türbanlı memurun bir adım ötesi çarşaflı memurdur. Bu sol bir partide savunulacak bir şey değildir. Bu anlayışı genel olarak bakıldığında AKP’ye yakın bir görüş olarak görüyorum. CHP’yi eleştirmek için de AKP’ye yaklaşmak gerekmez” sözleriyle tepki gösterdi.

Görünen o ki, başörtüsüne ve dini haklara özgürlük sınavında solun çoğunluğunun alacağı ciddi bir mesafe var.

Platform Haber

 

 

Bir cevap yazın