Üniversitedeki yemin töreninde başörtüsü kontrolü

Zonguldak Karaelmas Üniversitesi (ZKÜ) Tıp Fakültesi’nin 2008-2009 Akademik Yılı mezunlarının Hipokrat yemini törenine katılan öğrencilerin başörtülü yakınları, güvenlik görevlilerinin uyarısı üzerine başörtülerini çene altından bağladı. ZKÜ Merkez Kampusu’ndaki konser salonunda gerçekleştirilen yemin törenine Zonguldak Valisi Erdal Ata, 3’üncü Jandarma Er Eğitim Tugay Komutanı Tuğgeneral Erhan Güder, Zonguldak Belediye Başkanı CHP’li İsmail Eşref, öğretim üyeleri, öğrenciler ve velileri katıldı. Tören için üniversiteye gelen öğrencilerin başörtülü yakınları, salon girişinde güvenlik görevlileri tarafından başörtülerini çene altından bağlamaları konusunda uyarıldı. Görevlilerin uyarısı üzerine bazı veliler bulundukları yerde, bazıları da binanın yan tarafına geçip başörtülerini çene altından bağlayarak salona girdi. Görevliler, törenin başlayacağı sırada salona girerek son kez başörtüsü kontrolü yaptı. Başörtülerini çene altından bağlamadığı fark edilen 2 kişi daha uyarıldı. Başörtülü veliler, salonda başörtülerini çene altından bağlamaya zorlandı.

10. yıl marşı, ne alaka?

Törende konuşmaların ardından dönem 1’incisi Süheyla Bostan, 2’inci Okan Yavuzbay, 3’üncü Tuncay Top’a mezuniyet belgeleri ve hediyeleri verildi. Diğer öğrencilere de mezuniyet belgelerinin verilmesinin ardından dönem birincisi Süheyla Bostan, okul kütüğüne isim plaketini çaktı. Ardından da 27 öğrenci hep birlikte Hipokrat Yemini ederek mesleğe ilk adımı attı. Tören, 10’uncu Yıl Marşı’nın okunmasıyla sona erdi.

Başörtülü veliler, salondan çıkarken başörtülerini yine eskisi gibi bağlarken, görevliler ise rektörlüğün talimatı üzerine böyle bir uygulama yaptıklarını açıkladılar.

Kaynak: Time Türk

 

Bir cevap yazın