Gözleri yaşararak izlemiş

Mahinur Özdemir’in başörtüsüyle Belçika Parlamentosu’nda alkışlar eşliğinde yemin etmesi, akıllara nüfusunun hemen hemen tamamı Müslüman olan Türkiye’de milletvekili seçilen Merve Kavakçı’nın yaşadıklarını getirdi. 1999’da Fazilet Partisi’nden milletvekili seçilen Kavakçı, yemin etmek üzere geldiği Meclis’te kürsüye bile çıkamamıştı. Genel Kurul’a giren Kavakçı, DSP lideri Bülent Ecevit ve partisinin yoğun protestolarıyla karşılaştı. Aynı günlerde Ankara Devlet Güvenlik Mahkemesi Cumhuriyet Savcısı Nuh Mete Yüksel, gece yarısı Merve Kavakçı’nın evini basarak gözaltına almaya kalkıştı. Kavakçı’nın başörtüsüyle yemin etme girişimi nedeniyle dönemin Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Vural Savaş tarafından Fazilet Partisi’ne kapatma davası açıldı. Fazilet Partisi Anayasa Mahkemesi’nce kapatılırken, Kavakçı’yı Genel Kurul’a getiren Milletvekili Nazlı Ilıcak olmak üzere bazı Faziletli vekillere siyaset yasağı kondu. Meclis’te yemin etmesi engellenen Kavakçı, siyasete girdiğine de milletvekili seçildiğine de pişman edildi. Gece kapısına savcılar dayanan Kavakçı, muhatabı olduğu ağır saldırılar sonucu Türkiye’de duramamıştı.

Gözleri yaşararak izlemiş

Mahinur Özdemir’in yemin töreninden sonra NTV’ye konuşan Merve Kavakçı ise, “Türkiye Belçika olabilecek mi?” sorusunu gündeme getirdi. Kanunlara aykırı bir tutumda bulunmadığını söyleyen Kavakçı şunları kaydetti: “Belçikalı parlamanterler Mahinur’a sahip çıkıyor. Ama o günlerde milletvekili eşleri dahi bana karşı protesto gösterisi düzenlemişti. Aradan geçen on yılda, böyle bir şeye kimse cesaret edemedi, hakları olmasına rağmen. Herkes ‘Merve Kavakçı’ya yapılanlar bana da yapılır mı?’ diye düşünüyor. ”

Kavakçı yaptığı açıklamada 10 yıl önceye gittiğini ve Mahinur’u gözleri yaşararak izlediğini söyledi. Mahinur’un önünün açık olduğunu ifade eden Kavakçı, “Türkiye’nin AB’ye girmesinde Mahinur’un da katkıları olacağı görüşündeyim” diiye konuştu.

Kaynak: Bugün

Bir cevap yazın