Sarkozy: Fransa toplumunda burka ve çarşafa yer yok!

Fransa Cumhurbaşkanı Sarkozy, Parlamento’da ülkenin geleceğine ilişkin vizyonunu anlattığı konuşmasında, burka konusuna değindi ve “kadınları aşağılama, baskı altına alma ve kölelik” sembolü olduğunu söylediği burkaya, Fransa toplumunda yer olmadığını vurguladı, burkanın yasaklanması çağrısı yaptı. Fransa’da farklı siyasi partilerden bir araya gelen 63 milletvekili, geçen hafta kadının yüzü dahil bütün bedenini örten burkayla ilgili soruşturma komisyonu kurulmasını istemişti. Sarkozy’nin konuşmasının ardından tartışma alevlenirken, Ulusal Meclis Başkanlık Divanı da oybirliği ile burka ve çarşaf giyilmesini inceleyecek bir bilgilendirme komisyonu kurulmasını kararlaştırdı. Komisyon, vücudun tamamını örten bu dini kıyafetlerin hangi gerekçelerde giyildiğini anlamaya çalışacak ve altı ay sonra parlamentoya bir rapor sunacak. Bu rapor temelinde burka ve çarsaf kullanımının yasalarla düzenlenerek, kamusal alanda yasaklanması da gündeme gelebilecek. . Teklif sahibi milletvekillerinin büyük çoğunluğu, burkayı kadının baskı altına alınmasının sembolü olarak görüyor.

Bakanlar, yasağa sıcak bakıyor

Fransa’da burkanın yasaklanma olasılığı da hayli yüksek. Kabinedeki birçok bakan burkanın yasaklanmasına sıcak bakarken, Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy de olası bir yasağa destek veriyor. Sarkozy, Parlamento’ya hitaben yaptığı konuşmada “Ülkemizde toplumsal hayattan dışlanıp parmaklıklar ardına konan kadınların kimliklerinin yok edilmesini kabul edemeyiz. Fransa Cumhuriyeti’nde kadınlık onurunun yok edilmesi düşünülemez” demişti. Burka giyilmesinin din ile alakası olmadığını ifade eden Sarkozy, bunun özgürlük ve kadın haysiyetine aykırı olduğunu vurgulamıştı.

Müslüman kuruluşların endişesi

Fransa İslam Konseyi ise ülkedeki kadınların burka giymesinin yasaklanması için yasa tasarısı hazırlanması yolundaki önerilere karşı çıkıyor. Konsey tarafından yapılan açıklamada, ”olası bir yasağın, sivil özgürlüklere aykırı olduğu ve toplumda çatlaklıklar yaratacağı” görüşü dile getirilerek, Fransa’da çok az marjinal bir grup kadının burka giydiği ve konunun, Fransa’da İslam ve Müslümanları yeniden kötü gösterme riski taşıyabileceği belirtildi.

Fransa’da Sarkozy’nin açıklamalarına destek veren Müslüman temsilciler de var. Paris’deki Müslüman toplumunun önde gelen din adamlarından Halil Ebubekir, Sarkozy’nun tutumunu memnuniyetle karşıladığını belirterek burkanın dini kurallarla ilgisi olmadığını, aksine cumhuriyetçi ideallere ve kadınlık onuruna aykırılık teşkil ettiğini savundu.

Mahkemeden laiklik vurgusu

Fransız makamları da burka konusunda taviz vermiyor. Fransa Danıştayı da geçen yıl burka giyen Faslı bir kadına vatandaşlık verilmesine karşı çıkan idari mahkemenin kararını onamıştı. Fransız basını ise dinsel simge ve objelerin orta dereceli okullarda yasaklanmasıyla ilgili 2004 yılında kabul edilen yasanın ardından, laiklikle ilgili yeni bir tartışmanın yeniden alevleneceği görüşünü dile getiriyor.

Burka tartışması sadece Fransa’da değil, birçok Avrupa ülkesinde sık sık gündeme geliyor. 2004 yılında Belçika’nın Anvers kentinde de burka yasaklanmış ve burka giyenlerin uyarıları dikkate almaması durumunda para cezasına çarptırılması öngörülmüştü. Hollanda da burkayı yasak kapsamına almayı düşünen ülkeler arasında. İsviçre ise vücudu baştan aşağı örten kıyafetlere izin veriyor. İsviçre Federal Konseyi, 2007 yılında din özgürlüğüne aykırı olduğu gerekçesiyle bu tür kıyafetlere yasak getirilmesine karşı çıkmıştı.

Kaynak: Deutsche Welle

Bir cevap yazın