Sakarya: Yasakçılar utanır mı?

Sakarya Adalet Girişimi Başörtüsü Platformu 198. kez Adapazarı AKM önünde toplandı. Açıklamada 28 şubat sürecinin kalıntılarından olan ve halen yürürlülüğü devam eden yasaklara dikkat çekilerek “camilerdeki yaz kurslarına 12 yaşından küçüklerin alınmamasına ilişkin yasal düzenleme nedeniyle 12 yaş altı çocukların “kaçak kurs talebesi” sıfatı ile bu kurslara devam ettikleri. “7 yıldır iktidarda olan AKP’nin, artık bu saçma mevzuatı değiştirmesi ,bu yaş tahtidini kaldırması gerektiği” vurgulandı. İlim Hikmet Vakfı adına Avukat Haluk CAN’ın okuduğu açıklamada “Başörtüsü direnişimiz 4. yılında zillet bizden uzaktır”, “Başörtüsü İslamın Emri Müslüman Kadının Kimliğidir”, “Tevhid Adalet Özgürlük”, “Yasak Sürüyor Duyuyormusun” yazılı pankart ve dövizleri taşındı.

Basın açıklamasının tam metni

Okulların tatil olması ile birlikte, çocuklarımız kuran öğrenmek için camilere koştular.Ancak, 28 şubat döneminin kalıntılarından olan ve halen yürürlüğü devam eden, “camilerdeki yaz kurslarına 12 yaşından küçüklerin alınmamasına ilişkin yasal düzenleme” nedeniyle 12 yaş altı çocuklarımız “kaçak kurs talebesi” sıfatı ile bu kurslara devam etmektedir.

“7 yıldır iktidarda olan AKP, artık bu saçma mevzuatı değiştirmelidir. Yeni bir düzenleme yapılarak, bu yaş tahdidi kaldırılmalıdır”

Bu yasa, 28 Şubat’ın en hararetli dönemlerinde bile fiilen uygulanamamıştır.Zira bu millet, bu manada Kur’anı’na ve çocuklarına Kur’anı öğretme hakkına sahip çıkmış ve bir şekilde çocuklarını küçük yaşlardan itibaren Kur’an ile buluşturmuştur.Bundan böyle de buluşturmaya devam edecektir. Ancak, artık bu zamanda hiç kimsenin bu milletin çocuklarını “Kaçak Kuran Kursu Talebesi” pozisyonuna koymaya hakkı yoktur. Dolayısıyla, çıktığı ilk andan itibaren kadük kalmış ve kalmaya mahkum olan, yani uygulanma imkanı bulunmayan bu kanunu değiştirmek, en başta hükümetin boynunun borcu olmalıdır.

28 şubat bin yıl sürecek diyen darbecilere ve yandaşlarna halkımız gereken cevabı vermiştir.Ancak buna rağmen, 28 Şubattan kalma bu saçma yasanın halen yürürlükten kaldırılmamış olmasını kabul etmek mümkün değildir. Kuran öğrenimi ile ilgili olarak getirilen 15 yaş sınırlaması; akla,mantığa ve insan hakları aykırıdır..” Veliler çocuklarına istediği yaşta dini eğitim verme hakkına sahip olmalıdır.

Değerli Sakaryalılar;

Bugüne kadar baskıcı ve anti demokratik düşünce ve uygulamaları nedeniyle defalarca eleştirdiğimiz Deniz Baykal, ergenekon,darbe,belge vs.tartışmalarının tüm hızıyla devam ettiği bu hafta, şaşırtıcı bir teklif ile karşımıza çıktı.CHP Lideri, AK Parti hükümetine yaptığı çağrı ile, “12 Eylül darbecilerini koruyan Anayasanın geçici 15. maddesini değiştirme teklifinde bulundu.Her fırsatta darbeci Ergenekon örgütünün avukatı olduğunu ifade eden ve bu örgütün üzerine gidilmesine karşı çıkan, yürütülmekte olan davayı sulandırmaya çalışan Baykal’ın bu çıkışında çelişkili bir durum ortaya çıkmaktadır. Bir yandan Ergenekonun avukatıyım diye konuşup, diğer yandan “Darbe ortamını kaldırmaya varız.Buyurun geçici 15.maddeyi kaldıralım demek, komik ötesi olmaktadır.Ancak, yine de Baykalın bu teklifine sahip çıkılması ve desteklenemesi gerektiğini düşünüyoruz. Geçmişteki yanlışlarla hesaplaşılmadığı sürece, tarihin tekerrür ettiği gerçeği karşımızda durmaktadır. Bugüne kadar ortaya koyduğu tutum va davranışlar nedeniyle, bu teklifin altında başka hinlikler yatabileceği düşüncesine rağmen bu teklif desteklenmeli diyor ve tekliflerinde samimi iseler kendilerini tebrik ediyoruz.

Belçika’da Hristiyan Demokratik Parti adayı olarak girdiği 7 Hazirandaki seçimlerde , tercihli oylar ile milletvekili seçilen Mahinur Özdemir’ “Başı örtülü” bir şekilde yemin ederek, milletvekillerinin alkışları arasında Meclisteki görevine başladı.

Günlerdir, “Belçika’da deprem”, “Belçika Parlamentosunda türban krizi” manşetleri ile haber yaparak, ikinci bir Merve Kavakçı olayı beklentisine giren Türk medyası, umduğunu bulamadı.

Halkı Müslüman olan Türkiye “başörtü” krizini hala aşamamışken, Brüksel’den “çıt” çıkmıyor ve hatta tam tersi, ayakta alkışlanıyor.Bu durum karşısında, buradan tüm yasakçılara, laikliği bir baskı aracı olarak kullanan tüm despotlara soruyoruz; Bu tablo karşısında birazcık olsun utandınız mı? Halkının büyük çoğunluğu Müslüman olan Türkiyede Merve Kavakçıyı başörtüsü yüzünden engellediniz. Milletvekilliğini elinden aldınız. Peki Belçikada bir bayan milletvekilinin, Mecliste kimsenin itirazına uğramadan görevine başlamasına dair görüntüleri izlerken azıcık da olsa utandınız mı? Sadece milletvekillerine değil, milletvekili eşlerine bile yasak uygulamak için”eşli davetiye- eşsiz davetiye ” şeklinde binbir hokkabazlıklar yapan eski cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Türkiyede halkın oyları ile seçilen başörtülü milletvekili için “ajan provakatör” iftirasında bulunan, savcılara talimat verip evini bastıran Süleyman Demirel, bu tablo sizde de birazcık olsun utanma hissi uyandırdı mı?

Ve burada ismini zikretme gereği olmayan diğer tüm yasakçılar; başörtülü diye yaptığınız tüm edepsizliklerden dolayı bir nebzecik de olsa utandınız mı?

Haftaya daha güzel günlerde, daha güzel haberler ile buluşmak dileğiyle,

SAGİR ADINA; İLİM VE HİKMET VAKFI

Bir cevap yazın