Ankara: Antalya’daki yasakçıları şiddetle kınıyoruz

Ankara İnanç Özgürlüğü Platformu tarafından 180. başörtüsüne özgürlük eylemi gerçekleştirildi. Açıklamayı platform adına Soner Kartal okudu.

Basın açıklamasının tam metni:

Dopdolu gündemi olan yasaklara yenilerinin eklendiği yargı süreçlerinin can yakarak devam ettiği hak ve özgürlüklerin sabote edildiği bir haftayı geride bırakıyoruz.

Kur’an eğitiminin 12 yaşından küçük çocuklara yasaklanması insan haklarına ve inanç özgürlüğüne vurulmuş bir baltadır.

4 yaşından itibaren dini anlama ve uygulama noktasında başarıya ulaşmak için, Kur’an eğitimine başlanılması gerekirken; temelleri atılmış duvarları örülmüş sadece kapı pencere gibi detay işlerin kaldığı bir binaya benzetebileceğimiz çocuk inançlarının gereklerini öğrenemeden sadece detay işlerin kaldığı bir yaşta Kur’an ile yeni tanıştırılıyor.

Tazecik beyinler gereksiz bilgilerle doldurulmaktan çekinilmezken inançlarının gereği olan Kur’an eğitimi için daralmış beyinlerle sıfırdan başlanılması öngörülüyor. Başarı oranının azalacağı bu yaş sınırı, şarkı yarışmalarında her yönüyle teşhir edilen çocuklarda daha alt sınırdadır. Mini eteğiyle yabancı parçaları seslendiren bir çocuk ayakta alkışlanırken, başörtüsüyle ilahi okuyan bir minik askeri muhtıralarda darbe nedeni sayılmaktadır.

Bir dil kursuna veya bale kursuna katılmak için yaş sınırı aranmazken Kur’an kurslarına 12 yaşından küçüklerin alınması eğitim görmesi yasaklanıyor.

7 çok geç sloganıyla eğitimin gerekliliğini savunanlar Kur’an eğitimi için 12 yaşın erken olduğunu düşünmektedirler. Toplumsal yozlaşmanın, adaletsizliğin ve ahlaksızlığın arttığı şu günlerde, ahlaki eğitimi de içinde barındıran Kur’an eğitimi için 12 ÇOK GEÇ!

Ergenekon mitinglerine ellerinde “irticaya geçit yok, biz cumhuriyetin en büyük teminatıyız” pankartı taşıyan çocukları, “dede torun meydanlardaydı” diyerek öven haberler yapılırken sonrası niye hiç ceza davası açılmadı sorusunun cevabini kim verecek?

Antalya’da çocuklarının hak ve özgürlüklerini savunan velilere gözaltı ve takip eden süreçte davalar reva görülmüştür. Hiçbir adalet anlayışına yakışmayan bu kararları alan ve uygulayanları şiddetle kınıyoruz.

Ankara İnanç Özgürlüğü Platformu

Bir cevap yazın