Başörtüsü için öldürülen Merve’yi onbinler uğurladı

Almanya’da mahkemede hakim ve polislerin gözleri önünde ırkçı bir Alman tarafindan mahkemede 18 yerinden bıçaklanarak öldürülen Merve Şirbini’nin Mısır’ın İskenderiye şehrindeki cenazesine binlerce Mısırlı katıldı. Öldürüldüğünde üç aylık hamile olan Merve Şirbini’nin ailesi, arkadaşları ve korkunç cinayeti protesto eden binlerce Mısırlı, 32 yaşındaki kadının tabutunu camiye kadar taşıdı, ırkçılığa karşı sloganlar attı. Cenazeye katılanların gözyaşlarını tutamadığı törende, cinayeti görmezden gelen Alman basınına, Merve’yi mahkeme salonunda bile korumayı başaramayan Alman polisine ve yargısına büyük öfke vardı. Sorumluların cezalandırılmasını isteyen kalabalığa, Ezher Şeyhi Muhammed Tantavi’den de destek geldi. “Merve Şirbini’yi öldüren katil en yüksek cezayı almalıdır” diyen Tantavi, başörtüsü düşmanı ırkçı Alman’ın “terörist” olduğunu söyledi.

Almanya’daki Müslüman ve Yahudi cemaat liderleri de cinayeti ve Alman makamlarının sorumsuzluğunu kınadı.

Almanya Müslümanlar Konseyi genel sekreteri Ayman Mazek, “İslam’ın sürekli aşırılık ve terörizm ile birlikte anıldığı bir toplumda bu tür şiddet olaylarının yaşanması şaşırtıcı değil” ifadesini kullanırken, Alman Yahudi Konseyi başkanı Stephen Kramer de ülkede yıllardır yükselen ırkçılığın farkında olmalarına rağmen bu olay karşısında şok yaşadıklarını söyledi.

Almanya’da akademik çalışma yapan Merve başörtüsü taktığı için kendisine “terörist” diyen bir Alman ırkçısını dava etmiş, mahkeme salonunda davacı olduğu bu kişi tarafından 18 yerinden bıçaklanarak öldürülmüştü. Merveyi korumaya çalışan eşi Ulvi Ali Ukkaz ise polis tarafından engellendiği sırada saldırgan tarafından üç yerinden bıçaklanmıştı. Ulvi Ali Akkaz halen Almanya’da yoğun bakımda..

Kaynak: Dünya Bülteni

Bir cevap yazın