Doğu Türkistan’daki olaylar giderek büyüyor

Müslümanların çoğunluk oluşturduğu Sincan Bölgesi’nin (Doğu Türkistan) başkenti Urumçi’deki protesto gösterileri Uygur Türkleri için drama dönüştü. Çin’de komünist rejim tarafından uzun yıllardır her türlü hakları gasp edilen Uygur Türkleri’nin, geçtiğimiz ay Han etnik grubu tarafından bir fabrikada çıkan kargaşada öldürülen iki kardeşlerinin haklarını aramasıyla başlayan ve Çin polisinin sert müdahalesiyle karşılaşılan olaylar devam ediyor.

Müslümanlara karşı baskı politikalarının sonucu

Müslümanların hükümetin kendilerine karşı uyguladığı siyasi ve dini zulmü protesto ettikleri esnada gerçekleşen olaylardan dolayı Çin Hükümeti yurt dışına sürülmüş Uygurlu cemaatleri suçladı. Suçlanan cemaatler ise sorumluluğu reddederek bu gösterilerin, Müslümanların kendilerine karşı uygulanan; dinlerini ve bölgedeki varlıklarını hedef alan ayrımcı siyasetler sebebiyle göğüslerinde bastırılmış öfkenin boşaltılması olduğunu vurguladı. Zira Çin’in 1949 yılında sınırlarına dahil etmesinden önce Uygur Türkleri Doğu Türkistan ismini taşıyan bölgelerinde bağımsız bir İslam devleti olarak hayatlarını sürdürmekteydi.

Şu ana kadar en az 156 kişinin hayatını kaybettiği, 1080 kişinin de yaralandığı olaylar büyüyor. Urumçi’de yüzlerce kişi yeni protestolar için sokağa döküldü. Polisle göstericiler arasında çatışmalar çıktığı bildiriliyor. Bölgedeki olaylar nedeniyle şu ana kadar 1434 kişinin tutuklandığı, protesto gösterilerinin başka kentlere de sıçrama olasılığının bulunduğu da gelen haberler arasında.

Çoğunluğu kadın olan protestocular, yakınlarının keyfi olarak gözaltına alınmasına tepki gösterirken gösteriye katılan Uygur Türkleri, barışçı bir protesto eyleminin devletin yürüttüğü bir şiddet eylemine dönüştüğünü savundu.

Dış dünyayla iletişimin tamamıyla kesildiği, bağımsız kaynakların gelişmeleri teyit edemediği bölgedeki gelişmelerle ilgili olarak Çin Resmi Haber Ajansı Şinhua, “onyıllardır görülmeyen ölçüde kanlı etnik çatışmaların meydana geldiği ve 156 kişinin yaşamını yitirdidiği Uygur Özerk Bölgesi’nde polisin, 1434 kişiyi çatışmalardan sorumlu oldukları kuşkusuyla tutuklandığını” duyurdu.

Platform Haber

 

Bir cevap yazın