Bir AK Parti klasiği: Yasakçıyı değil eleştireni soruştur!

İçişleri Bakanlığı, Abant Platformu’nun “Demokratikleşme: 12 Eylül’den AB’ye Siyasi Partiler” konulu ikinci toplantısında konuşan ve darbecileri eleştirerek takdir toplayan Bolu Valisi Halil İbrahim Akpınar hakkında inceleme başlattı. Ama aynı bakanlık, 2007 yılındaki 24 Kasım Öğretmenler Günü vesilesi ile Adana Kozan’da belediyenin sinema salonunda düzenlenen törende, ilçede yapılan kompozisyon yarışmasında birinci olan ve ödülü almak üzere kürsüye çıkan İmam Hatipli kız öğrenci Tevhide Kütük’ün kürsüden aşağıya indirilmesi talimatını vererek, kamuoyunun haklı eleştirilerine sebeb olan Kozan Kaymakamı Aydın Tetikoğlu hakkında da hiçbir inceleme başlatmamıştı.

İçişleri Bakanlığı, Bodrum Merkez Camii’nde cübbe ve sarıkla namaz kılmayı yasaklayan Bodrum Kaymakamı Abdullah Kalkan hakkında da hiçbir idari işlem başlatmamıştı.

Darbecilerin yargılanmasını istemişti

Bolu Valisi Halil İbrahim Akpınar, Abant Platformu’ndaki konuşmasında “bugün demokratik hayatın önündeki en büyük engelin, hiç şüphesiz, darbeci generallerin anayasası” olduğunu ifade etmiş, sözlerini şöyle sürdürmüştü; “Aradan geçen uzun yıllara rağmen, zaten pek de iyi olmayan demokratik hayatımıza tecavüz eden darbecileri yargılayamadık, bu millete reva gördükleri yargısız infazların, işkence ve kötü muamelelerin hesabını soramadık. Düzmece yargılama sonucu katlettikleri Başbakan ve iki bakanın acısını bile yüreğimize gömdük. Ülkemizde halkın iradesini bir türlü içine sindiremeyen kişi ve gruplar, içinde bulunduğumuz bu dönemde bile, hâlâ Baas rejimi ya da bir çeşit Pol Pot rejimi özlemiyle hükümeti devirmeyi, binlerce kişiyi yok etmeyi planlıyorlar. Bu kişi ve gruplar, halkın iradesine karşı plan yapmaktan ne usanıyorlar, ne de utanıyorlar.”

Bakanlığın yasakçı uygulamalarla gündeme gelen vali ve kaymakamlara gösterdiği hoşgörüyü Bolu Valisi’ne göstermemesi dikkat çekiyor.

Kaynak: Hüseyin Kulaoğlu, Vakit

 

Bir cevap yazın