Başörtülü kızlardan özür diliyorum…

Senin dünyanın güzelliklerinin aksine,
Örtümün içinde görünenim, ama onsuz gizliyim”(1)
Size yapılan haksızlıklara karşı çıktım başından beri ama bugün sizi yeterince anlamadığımı düşünüyorum. Bir erkek olarak yaşadıklarınızı hiç bir zaman tam olarak anlamayacağım ama bugün en azından bunun farkındayım…

Yobaz laiklere karşı verdiğiniz mücadeleyi uzun yıllar SADECE bireysel özgürlük olarak gördüm. Ne kadar yanılmışım…

Sizler sessiz asaletinizle “insan” kadını açıp gösteren örtünüzü muhafaza ettiniz. Size dayatılan çağdaş, modern, seksi görüntüyü reddettiniz. Bu uğurda maddî dünyanın ne çok nimetini teptiniz. Ne kadar körmüşüm, göremedim. İffetinizi korurken biz erkeklerin gözlerini de “et kadından” korudunuz, “insan kadın” olarak kaldınız. Çekiciliği değil güzelliği tercih ettiniz. Güzelliğinizle biz erkeklere de kendi güzelliğimizi yansıttınız.

Bugün bazı şeyleri idrak ediyorum. Zannediyorum ki bunları bana kelimelerle anlatamazdınız. Zaten sizin kendinizi anlatmak için gösterdiğiniz her çaba « Yıllar yılı “türban” adı altında yürütülen tartışmalar, açık oturumlar, Zekeriya Beyaz’lar, Yaşar Nuri’ler, bir “heyula” gibi sökün eden köşe yazıları, makaleler, kitaplar, bildiriler, gösteriler (2)» altında boğulmaya, susturulmaya çalışıldı.

Evet, geç de olsa size teşekkür ediyorum ve sizden samimi olarak özür diliyorum, hakkınızı helal edin.

Ben sınıfta kaldım ama sizler bu imtihandan başarıyla çıktınız.

Sizin imanlı yürekleriniz öyle verimli topraklarmış ki Kemalistlerin ektiği nefret tohumları bile meyve ağaçları oldu ellerinizde. Sizin okumanıza, çalışmanıza engel olan, sizi toplumsal hayatın dışına itmeye çalışanlar artık uyduracak komplo teorisi bulamıyorlar.

Bugün ülkemizdeki bütün hukuk mücadelelerinde başörtülü kızları görüyorum. Mahkûm annelerini, yetimleri savunan, yurtiçinde ve dışında hep mazlumun yanında, başarıyla örgütlenmiş, tevazuyla, sessizce O’nun rızası için hizmet eden genç kızlar…

Saçı örten, içindeki insanı gösteren “tılsımlı” örtülerinizle başlarınız dik yürüyorsunuz.

Gazanız mübarek olsun.

Mehmet Yılmaz, derindusunce.org

Bir cevap yazın