Çin, Urumçi de camileri kapattı, ölü sayısı artıyor!

Çin’in Doğu Türksitan bölgesinde çıkan çatışma olayları sonrası bölgeye sevk edilen Çin ordusuna ait birlikler sokaklara tamamiyle hakim olmaya çalışırken, Müslümanların ibadet yerlerine de kilit vuruldu. Urumçi’deki camiilerde namaz kılmaya giden Müslüman Uygurlar engelle karşılaşıyor. Uygur Müslümanı bir kişi camiiye giderken kapıya asılı “evine git ve orada namazını kıl” uyarısı yazılı kağıt parçasıyla karşılaşıyor. Çin Doğu Türkistan’da 18 yaş altındakilerin camilere girmesini de bir süre önce yasaklamıştı.

Sular bir türlü durulmuyor

Çin’in Uygur Özerk Bölgesi’ndeki gerginlik sürüyor. Müslüman Uygur Müslümanları ile Han Çinlileri arasında çatışmalara neden olan olaylar beşinci gününe giriyor. Bölgeden hala sağlıklı bilgi alınamazken Uygur Türkleri’nin milis tehlikesiyle karşı karşıya olduğu haberleri geliyor.

Uygur Müslümanları son olarak dün de tutuklama ve gözaltıların sona ermesi için protesto göserileri düzenledi. Diğer taraftan Han Çinliler de ellerinde sopalarla Müslüman Uygurların peşine düştüler. Polis ve askerden destek alan bu grupların tehlikesi hala devam ediyor.

Haberleşme imkanlarının kısıtlandığı bölgeden gelen bilgilere göre, Urumçi’ye 20 bin takviye asker gönderildi. Urumçi’deki BBC muhabiri güvenlik tedbirlerinin son derece sıkı olduğunu ve adeta sıkıyönetim uygulamasını hatırlattığını kaydetti.

Çin Komünist Partisi Urumçi Komitesi Sekreteri Li Cı, hükümetin, olaylarda ölümlerin arkasındaki kişilerin idama mahkûm edilmesine çalışacağını açıklamıştı.

Ölü sayısı 600-800 civarı

Sürgündeki Uygurların en önemli örgütü olan ve merkezi Almanya’nın Münih kentinde bulunan Dünya Uygur Kongresi’nin Başkan Yardımcısı Asker Can, Çin’in Sincan Uygur Özerk Bölgesinde çıkan olaylarda ölü sayısının 600 ila 800 civarında olduğunu bildirdi.

Almanya’dan telefonla AFP’ye açıklamalarda bulunan Can, bölgedeki görgü tanıklarına dayanarak, “Bazıları bize 600 diyor, bazıları 800. Biz de 600 ila 800 arasında kişinin öldüğünü sanıyoruz. 150 kişi, Urumçi’deki Sincan traktör fabrikasında hayatını kaybetti” dedi.

Can, 2 Uygur öğrencinin parçalanarak öldürüldüğü ve ceset parçalarının Uygurları korkutmak için Tıp Fakültesi çıkışında gösterildiğini de kaydetti.

Çinli yetkililer, pazar günü çıkan olaylarda ölü sayısını 156 olarak veriyor.

Kaynak: Dünya Bülteni

 

One thought on “Çin, Urumçi de camileri kapattı, ölü sayısı artıyor!

Bir cevap yazın