Almanya’dan sonra, ABD’de de başörtülü kadına bıçaklı tehdit

Dresden şehrinde de, Mısırlı Merve Alman yargıç ve polislerinin gözleri önünde mahkemede öldürülmesinin ardından bir şiddet haberi de ABD’den geldi. Amerika’nın Seattle şehrinde bir sağlık merkaezinin önünde; kucağında bebeğiyle sıra bekleyen başörtülü Müslüman bir bayan İslam düşmanı 24 yaşında bir ırkçı tarafından bıçakla tehdit edildi. “Seni ve çocuğunu bıçağımla keserim” tehditleri savuran cani emline ulaşamadan görevliler yetişip elinden bıçağı kaptı. Kaynaklar Garner’in bu tehdidi savururken aynı zamanda ardı ardına İslam karşıtı sözler savurduğuna dikkat çekti.

Timeturk’ten Hamza Muhammed’in Amerikan gazetesi Seattle Post İntelligencer’dan aktardığı habere göre bürodaki görevlilerin kadına karşı kullanmasından önce davranıp bıçağı Garner’in elinden aldıklarını belirtti. Ancak İslam düşmanı adam bıçağını ellerinden geri kaptığı gibi kaçmayı başardı.

Polis bölgeyi taradı. Ancak zanlının izine rastlanamadı. Ancak ertesi günü kendisini daha önceden bilen polisler Capitol Hill’de Garner’i yakaladı. Garner yakalandığı anda dahi tehditler savurmaktan geri kalmadı.

Başsavcı yardımcısı Fall Ritchie; “sanık polise, 11 Eylül olaylarından bu yana AK-47 klaşnikof silahı bulunduğunu ve Beyaz ırkçılardan olduğunu itiraf etti”. Savcının talebi üzerine Garner, saldırılar ve patlamalar düzenleyeceği tehditlerini kapsayan uzun suç kaydı nedeniyle 100 bin dolar para cezasına çarptırıldı. Aynı şekilde sanık ikinci dereceden saldırıda bulunma ve nefret etmeniyle tacizde bulunmadan suçlu bulundu.

Son haftalarda gündeme peş peşe gelen bu haberler, başörtüsü özelinde Müslümanlara yönelen şiddet olaylarının, önümüzdeki günlerde artacağına işaret ediyor.

 

Bir cevap yazın